Asbest

Asbest Nedir? Asbest Söküm Uzmanı nasıl olunur?

[symple_box color=”green” fade_in=”false” float=”center” text_align=”left” width=””]Hizmet ve bilgi almak için; barisbuyukterzi@gmail.com dan veya 0530 416 73 75 ‘ten ulaşabilirsiniz.[/symple_box]

Asbest ile ilgili isgümün hazırladığı bir sunumdan güzel bilgilere ulaşabilirsiniz. İndir butonu tıklayarak indirebilirsiniz.

Yönetmelik Resmi Gazete: Yayım Tarih: 25 Ocak 2013
Sayı: 25839

Asbest Nedir?

Bir doğal silikat minerali olan asbestin insanlar ile birlikteliği eski çağlarda başlamıştır. On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısından sonraki endüstri devriminde, bir çok sanayi kolunda “sihirli mineral” olarak anılırken, yirminci yüzyılın ikinci yarısından sonra kanserojen olduğu ortaya çıkınca, ismi “öldürücü toz” olmuştur.

Asbest, ya da diğer adıyla amyant yüksek sıcaklığa, elektrik, sürtünme ve kimyasal maddelere karşı çok dayanıklı lifsel yapıda bir mineral olması nedeniyle 1940-1980 yılları arasında birçok endüstri dalında kullanılmıştır.

Doğada halen bilinen 10 farklı sertlik derecesine sahip 1500 mineralden asbest, talk olarak birinci sıradadır. Asbesti diğer mineral ve madenlerden ayıran özellik de budur.

Yüzyıl başından beri 30 milyon ton asbest çıkartılmış ve 3000’den fazla üründe kullanılmıştır. Dünyada asbest kullanımı yasaklanmış olsa da halen pek çok yapı malzemesi, su boruları, yapıştırıcı, asfalt, taşıt parçaları vb maddeler halen asbest içermektedir.

Doğada bulunan asbestin bazı türleri Chrysotile (beyaz),Crocidolite (mavi) ve Amosite (kahverengi) şeklinde sıralanabilir.

Asbest max. sınır değeri: Çalışanların maruz kaldığı havadaki asbest konsantrasyonu, sekiz saatlik zaman ağırlıklı ortalama değer Max. 0,1 lif/cm³

Nelerde Kullanılır?

Asbest yada amyant ısıya,aşınmaya ve kimyasal maddelere çok dayanıklı lifli yapıda kanserojen bir mineraldir.

Asbesttin kullanıldığı yerler ;

 • Aralık ve çatlak doldurmada,
 • Evler, hastaneler, okullar, işyerleri, fabrika ve benzeri yerlerin çatı, duvar izolasyonlarında,
 • Havalandırma sistemlerinde,
 • Yalıtım duvarlarında,
 • Yüksek ısı ileten boru sistemlerinde,
 • Çimento yapımında,
 • Lastik ve plastik imalatında,
 • Boya ve kağıt imalatında,
 • Basınca dayanıklı boru imalatında,
 • Conta imalatında,
 • Özel filtre imalatında,
 • Fren ve debriyaj balatalarında,
 • Tiyatro perdeleri, keçe, yangın battaniyesi ve elbiselerinde ve pek çok tekstil ürünlerinin imalatlarında kullanılmıştır.

İnsan Sağlığına Zararları nelerdir?

Asbest son derece kanserojen bir maddedir. Solunum yada içme suyu yoluyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açar.

MEZOTELYOMA: Asbestin yol açtığı en önemli hastalık akciğer zarı ve karın zarı kanseri yani mezotelyoma’dır.

ASBESTOZ: İlk olarak tersane işlerinde çalışanlarda tespit edilen asbestoz asbest liflerini çözmeye çalışan vücut tarafından üretilen asidin akciğer zarında oluşturduğu yaralar ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığın kendini göstermesi 10-20 yıl kadar zaman almaktadır.

KANSER: Akciğer, gırtlak ve sindirim sistemi kanserine yol açmaktadır. Tedavisi olmadığı için korunma daha da önem kazanmaktadır. Asbestin havaya dağıldığı yerlerde asbest için üretilmiş olan ve ortam şartlarına uygun olan tam yüz ya da yarım yüz toz maskelerinin kullanılması gereklidir.

ASBEST’İN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLARDAN KORUNMA YOLLARI

Toz oluşumunu yok etmek ve maruz kalmayı en aza indirmek gibi genel korunma yollarından başka teknik önlemler de mevcuttur. Bunlar;

 • Tozlu işletmelerde belirli aralıklarla ortamdan örnekler almak suretiyle havadaki toz miktarı ve cins tayinin yapılması,
 • Koruyucu olarak uygun toz maskesi, toz tutmayan kumaştan yapılmış ve toz birikmesine imkan vermeyecek şekilde cepleri kapalı iş elbisesi kullanımın sağlanması,
 • Asbestli malzemelerin kalıcı kalıplarla kaplanması, üzerlerinin örtülmesi
 • Asbest içeren malzemelerin alımının durdurulması,
 • Uzman bir söküm firması tarafından sökülüp ortamdan uzaklaştırılarak bertaraf edilmesidir.

Asbest söküm, yıkım, tamir, bakım işleri;

İşveren; asbest içerebilecek malzeme ve yerlerini belirlemek için tesis, bina, gemi ve benzeri yapı ve sistemlerde inceleme yaparak tedbirleri alır.
Bu işlemlerin asbest söküm uzmanı nezaretinde ve asbest söküm çalışanlarınca yapılmasını sağlar.

Kimler asbest söküm uzmanı olabilir?

 • Asbest söküm uzmanı için ön şart iş güvenliği uzmanlık belgesine sahip olmaktır.

Asbest söküm uzmanı eğitimi –> İsgüm

Asbest söküm çalışanı kimden eğitim alacak?

 • Eğitimi asbest söküm uzmanından almalıdır.

Çalışan eğitimi –> Kamu kurum ve kuruluşları, işçi ve işveren sendikaları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve Bakanlıkça işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için yetkilendirilen kurumlar tarafından düzenlenecek eğitimlerde –> Uzman tarafından

Uzman : Eğitim + Sınav= Belge

Çalışan : Eğitim = Kurs bitirme belgesi

[symple_box color=”green” fade_in=”false” float=”center” text_align=”left” width=””]Hizmet ve bilgi almak için; barisbuyukterzi@gmail.com dan veya 0530 416 73 75 ‘ten ulaşabilirsiniz.[/symple_box]

Barış Büyükterzi

İş güvenliği uzmanlığına 3 Ocak 2011 tarihinde başladım, halen devam etmekteyim. Bunun yanında asbest söküm uzmanlığı, lpg sorumlu müdürlük ve ilkyardım eğitmenliğim bulunmaktadır. Atölye OSGB, ilkyardım eğitim merkezi ve sağlık laboratuvar şirketlerinin kurucusuyum.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. İGU (A) olarak 3500tl maaşa çalışıyorum.ASU olursak çalışanları organize ederek mevcut işe engel olmadan iş bulabileceğimi bir sempozyumda Ank’lı bkanlıkta çalışan yetkiliden öğrendim.Yaşım 58 OSGB’de tecrübeli olaraak tutuluyoruz ama arkadan genç nesil geliyor yani topun ağzındayız.Ek bir iş için ne kadar tavsiye edersiniz

  1. Elimden geldiğince işleyiş konusunda sorulara cevap vermekteyim, Ek işler için veya fiyatlar konusunda cevap vermiyorum hocam.

 2. Kamu kurum ve kuruluşları, işçi ve işveren sendikaları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve Bakanlıkça işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için yetkilendirilen kurumlar tarafından düzenlenecek eğitimlerde söküm uzmanı tarafından verilir.Belediyeler de bir kamu kurumu olduğundan bir asbest söküm uzmanıyla bu eğitimi kendi çalışanlara verebilir ve belge düzenleyebilir anlıyorum.Doğru mudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu