İş Kanunu

Filyasyon Nedeniyle İşe Gidemeyen İşçiye Rapor Parası Ödenir mi?

Koronavirüs semptomları (belirtileri) gösterdiği için hastaneye giden işçinin koronavirüs testi sonuçlarının pozitif çıkması veya test sonuçları pozitif çıkmasa bile belirtilerin koronavirüs belirtilerine benzemesi, ancak kendisinin hastaneye yatırılmasına gerek duyulmaması halinde, 14 gün karantinada kalması gerektiğinden, talebi halinde kendisine hekim tarafından 14 günlük istirahat raporu verilmektedir.

Bu durumdaki işçi, rapor başlangıç tarihinden önceki bir yıl içerisinde en az 90 prim günü varsa, geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) almakta, dolayısıyla mağduriyet yaşamamaktadır.

Ancak kendisi koronavirüse yakalanmamış olsa bile, bu hastalığın belirtilerini göstermese bile, koronavirüs hastası ile temas zincirinde olduğu filyasyon çalışmaları sonucunda tespit edilen işçinin de izolasyonda yani en az 14 gün karantina da kalması gerektiğinden, bu durumdaki işçi de işe gidememekteydi. Öte yandan bu işçinin karantinaya uyma zorunluluğu hastaneye gitmeden doğduğundan, karantina süresi için istirahat raporu almak istiyorsa doktora gitmesi gerekiyordu.

Bu durumdaki işçilere de büyük bir kolaylık getirildi. Daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı arasında yapılan entegrasyonla sağlık raporları dijital ortama taşınmıştı. Bu sayede vatandaşın raporu uzun süredir e-Rapor Sistemi ile hastaneden SGK’ya dijital ortamda gönderiliyor ve vatandaş raporuna e-Nabız sistemi veya e-Devlet kapısından erişebiliyor.
Şimdi bu sisteme Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi de entegre edildi. Entegrasyon sayesinde filyasyon ekibi içerisinde yer alan hekimler, vatandaşın izolasyon süresi boyunca ihtiyacı olan iş göremezlik raporunu FİTAS üzerinden yazabiliyor. Raporun SGK tarafından kabul edilmesi durumunda da hastalara “Raporunuz SGK’ ya iletilmiştir” şeklinde SMS ile bildirim gidiyor. Raporları dijital ortamda SGK’ya iletilen vatandaşlar istedikleri zaman, e-Nabız sistemi üzerinden ve e-Devlet kapısı üzerinden raporuna ulaşabiliyor. Bu uygulamada, hastalığının seyrine göre, yapılan kontroller sonrası rapor süreleri düzenleniyor.

Dolayısıyla koronavirüs hastası ile temas zincirinde olduğu filyasyon çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ve bu nedenle izolasyonda (karantinada) kalması gereken işçiye, filyasyon ekibinde yer alan hekim tarafından sistem üzerinden istirahat raporu verilebilecek, işçinin de rapor almak için hastaneye gitmesi gerekmeyecek, rapor başlangıç tarihinden önceki bir yıl içerisinde en az 90 prim günü varsa, geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) alabilecek, mağduriyet yaşamayacak.

Barış Büyükterzi

İş güvenliği uzmanlığına 3 Ocak 2011 tarihinde başladım, halen devam etmekteyim. Bunun yanında asbest söküm uzmanlığı, lpg sorumlu müdürlük ve ilkyardım eğitmenliğim bulunmaktadır. Atölye OSGB, ilkyardım eğitim merkezi ve sağlık laboratuvar şirketlerinin kurucusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu