İş güvenliği

İş Güvenliği Uzmanı Bireysel Çalışma Zorlukları nelerdir?

Evet arkadaşlar gelen genel sorular bireysel çalışma üzerine, o zaman bireysel çalışmada ne gibi zorluklar var bildiğim kadarını anlatmaya çalışayım.

Bireysel nasıl çalışılacağı ile ilgili yazımı daha önce burada ( iş güvenliği uzmanı bireysel nasıl çalışır ) yazmıştım.

Şimdi ise bu tip çalışma yaşanabilecek zorluklardan bahsedeyim.

Öncelikle bireysel çalışırken bakanlığın sizi tanıması için sigortalı olmanız gerekmektedir.

 • Buda işverenlere ekstra yük oluşturmakta ve tercih etmemekteler.
 • Diğer taraftan OSGB üzerinden bunlara gerek kalmadan tüm hizmeti verdikleri için işveren tarafından tercih edilmektedir.

Fatura kesme veya kesmeme işlemi;

 • Bireysel çalışmalarda fatura kesme işlemine Çalışma Bakanlığı karşı çıkmaktadır. Şöyle ki bireysel çalışacaksan o işyerinde sigortalı görüneceksin ve maaş gibi sözleşmende yazacak banka hesabına yatırılmasını kabul etmektedir.
 • Fatura kesilmemesi işveren için yine ekstra sıkıntı oluşturmaktadır.
 • Örneğin; aylık 1 gün için 500 tl için anlaştınız, bir gün için sigorta gösterilirse prim ücreti fazla çıkacağı için işveren alacağınız ücret üzerinden prim göstermek istemez
 • Eğer alacağınız ücret üzerinden prim yatırmaz ise gider gösteremeyeceği için yine tercih etmeyecektir.
 • Bu ücreti siz yatırmak isterseniz bu sefer aldığınız ücret çok düşecektir.

Bireysel çalışırken sürekli kısmi süreli sözleşme yapacağınız için;

En önemlisi hizmet vereceğiniz işyeri, eğer osgb’den işyeri hekimi hizmeti alıyorsa işi kaçırma riski bulunmaktadır.

Sizinde ekleyeceğiniz madde olursa yorumda yazarsanız, yazıya eklerim.

Eğer bu zorlukları aşabilirseniz, bireysel çalışmanın tadından yenmez.

Bir sonraki yazımızı da osgb’lerde çalışmanın zorlukları nelerdir? yapalım.

Barış Büyükterzi

İş güvenliği uzmanlığına 3 Ocak 2011 tarihinde başladım, halen devam etmekteyim. Bunun yanında asbest söküm uzmanlığı, lpg sorumlu müdürlük ve ilkyardım eğitmenliğim bulunmaktadır. Atölye OSGB, ilkyardım eğitim merkezi ve sağlık laboratuvar şirketlerinin kurucusuyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Barış bey merhaba,ben bireysel olarak az teh.3 çalışanı olan işyerine risk analizi yaptım eğitim verip sertifika hazırladım ve imza attım isg uzm.olarak işyeri beni 1 gün sigortalı yaptı yaptığım iş geçerlimidir?Değilse ne yapabilirim? Teşekkürler.

  1. Merhaba, sigorta gününüz belgeleri imzaladığınız gün ile aynı olursa ve isgkatipten bildirim yapabilirseniz bir sıkıntı olmaz.

   1. İsgkatipten bildirim yapılmadı.İsgkatipe şimdiden sonra bildirim yapılabilir mi çünkü tarihler aynı olmayacak? Cevaplarınız için çok teşekkürler.

 2. öncelikle bütün sorulara yanıt verdiğiniz için teşekkürler bilgi sahibi oluyoruz.

  isg katipten sözleşme yapınca zaten o is yerinin uzmanı olmuyormuyuz. benim sahıs firmam var zaten bağkurum yatıyor neden ssk yapılıp fazladan gün yatırılsın ayrıca bu yatırılan gunler emekli olurken hıc bir ise yaramıyor. isveren osgb dururken bireysel calısana sigorta yaptırmak bu işlerle ugrasmak istermı tabiki osgb yi tercih eder. benim gibi bireysel calısanların onunu kesmek icin tüm bunlar bir sürü paralar verililip eğitimler alınıyor emek harcanıyor sonra iş yaptırmamak için sacma sapan prosedurler cıkarılıyor. faturamı kesip vergi vererek neden uzmanlık hizmeti veremiyorum ben . birde uzman sayısı az diye herkese yukseltme hakları tanındı simdi de yapamazsın diyorlar osgbde 3 kurusa neden calısmak zorunda bırakılıyoruz.

  1. Rica ederim, valla Esra hanım genel müdür yardımcısına aynı soruları bende sordum hemde defalarca hatta ekledim yine parası olan kazansın istiyorsunuz diye, ama yapabiliyorsanız yapın dendi. Keşke sorularına verilecek cevap olsaydı, görünen o ki tek söz olmak gerekiyor, başka türlü sözlerimiz maalesef askıda kalıyor.

 3. Barış bey merhaba.
  Öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum. Bir çok kişi gibi bende bireysel olarak çalışmak istiyorum ve bulduğum bir kaç tane tehlike sınıfında olan firma var. Ben C sınıfı uzmanım. Yönetmelikte yazılana göre 30 haziran 2015’e kadar B sınıfına bakabiliyoruz. Ancak bakanlıkla görüştüm ve bana bakabilirsiniz fakat mezun olduğunuz bölüm ile alakalı olmalı dendi. Örneğin kimya mezunu iseniz, kimya üzerine faaliyet gösteren yerlerde yapabilirsiniz dendi.Bu bilgi ne kadar doğrudur sorduğum herkes böyle bir durumun söz konusu olmadığını söylüyor. Şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

  1. Merhaba, ben teşekkür ederim. Bakanlıkta görüştüğünüz arkadaş çıkarılmış ve iptal edilmiş tebliğ ile karıştırdı sanırım. Kanunda yazan açık, c sınıfı uzman 3 yıl süreyle tehlikeli sınıftaki işyerlerine bakabilir.

 4. Merhabalar. Ben küçükbir mağazası olan bir iş güvenliği uzmanıyım. Başka bir firmaya iş güvenliği hizmeti vermek için ne yapmalıyım. Hizmet karşılığı işyerimden fatura kesmem yeterli midir.

  1. Merhaba, hizmet karşılığı faturayı sadece osgbler kesebilir, bireysel olarak firmalarla kısmi süreli sözleşme yaparak sigortalı görünerek hizmet verebilirsiniz.

 5. Barış bey herkese yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler. Benımde bı sorum olucak şimdi ben bireysel olarak 30 farklı yerde 1 er gün sigortalı olarak bu işyerlerin isg uzmanlığı yapabilir miyim ? Yada bireysel olarak max seviyede iş yerlerine nasıl bakabılırım…

  1. Rica ederim. sigortalı olduğunuz sürece katip bildiriminizde var ise yapabilirsiniz. Max çalışma süremiz fazla mesai ile 217 saattir. Sigortanız 30 günü aşabilir, katipteki sözleşme süreniz önemlidir.

 6. c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım ancak çalıştığım şirkette görevim bu değil. personele iş güvenliği eğitimi verilmesi gerekiyor. benim eğitimi vererek, sicil no’m vs. ile belgelendirme yapmam mümkün müdür?

  1. İş Güvenliği eğitiminin verecek personel o işyerinin katipten görevli iş güvenliği uzmanı olması gerekir.

 7. barış bey merhaba
  benim ortagı ve müdürü oldugum firmamın 1 işine iş güvenliği uzmanı olarak hizmet verebilirmiyim.zaten orada sigortam yatıyor. yada başka firmalara hizmet verebilirmiyim.
  yardımcı olursanız sevinirim.
  teşekkürler

  1. Merhaba, sigortanız orada yatıyor ise isgkatip üzerinden bildirim yaparsanız hizmet verebilirsiniz. Diğer işyerlerine tam zamanlı çalışmanız halinde hizmet veremezsiniz.

   1. Barış Bey Merhaba,

    Şirket sahibiyim ve aynı zamanda İ.G.U.’yım. Bağkur üzerinden sigortam gerçekleşiyor. Bu durumdam nasıl bir yol izlenmeli ?

    1. Merhaba, İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğine göre; işveren tarafından Ek-6’daki örneğine uygun çalışma taahhütnamesi iki nüsha halinde düzenlenir ve bu belgenin bir nüshası beş iş günü içinde Genel Müdürlüğe bildirilir.

 8. Merhaba barış bey,cevaplariniz için çok teşekkürler.ben bi OSgbde çalışıyorum. Tehlikeli ve cok tehlikeli firmalar için evet ama az tehlikeli ve sayısı 50 den az firmalar için isg katipe bildirimde bulunmuyoruz. Sadece tek seferlik risk analizi ve evraklarını hazırlayıp fatura kesiyoruz. Bildirim yapmadigimiz için yanlış mı yapIyoruz? Ben bireysel olarak çalışacak olsam az tehlikeliyi de mi isg katipe bildirmem gerekiyor?nasıl bildirimde bulunucam daha önce hiç yapmadım?

  1. Merhaba, isgkatipten sözleşmeniz olmayan hiçbir firmaya hizmet veremezsiniz, bununla ilgili ceza yersiniz. İş Güvenliği Uzmanı olarak imza atmak için katip sözleşmesi olmalıdır. Danışmanlık diye bir hizmeti çsgb kabul etmemektedir. http://barisbuyukterzi.com/k/isg-katip katip ile ilgili görevlendirmeleri bulabilirsiniz.

   1. merhaba, uzmana bağlanma zorunluluğu tarihi gelmeyen firmalar için isg katibde sözleşme yapmaya gerek olmadığı için sadece risk analizi, acileylem planı belgelerini tamamlamaları gerektiği için gerek yok diye biliyorum. 6331 de öyle birşey yazmıyor. ?

 9. Bireysel çalışmak için danışmanlık şirketi kurulsa fatura yi bu şirket üzerinden kesemezmiyiz. Ha

  1. Bireysel çalışma sadece çalışılan işyerinin çalışanı olma ile yapılabilir. İsg hizmetlerinde fatura osgb tarafından kesilebilir.

 10. merhabalar
  Ben kendim şirket sahibiyim. şirketin faaliyet alanına iş güvenliği uzmanlığı hizmetleri de yazdırdım. Bu durumda bireysel iş güvenliği uzmanlığı yapsam fatura kessem olur mu.
  Kısmi süreli olarak çalışsam bu sefer bağkur ödüyorum bu sıkıntı yaratmaz mı
  değerli vaktinizi ayırdığınız için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, faturalı uzmanlık sadece osgb tarafından yapılmaktadır. Bağkurda ödeseniz kısmi süreli çalıştığını işyerlerinden sigortanız yatmalıdır, yatan sigortadan 30 günden geriye kalan günleri bağkur olarak ödeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu