iş güvenliği
iş güvenliği

İş Güvenliği Uzmanı nasıl çalışabilir?

26 Mayıs 2013 ~ tarihinde yazıldı ve 46010 kez okundu. facebookta paylaş tweetle google'da paylaş

Evet arkadaşlar daha önceki yazılarımızda iş güvenliği uzmanı nasıl olunur, nace kodu ve işyeri tehlike sınıflarını öğrenmiştik. Şimdi ise iş güvenliği uzmanının nerelerde, nasıl çalışabileceği konusuna bakalım. Bilindiği gibi 6331 sayılı kanun ile işyerleri iş güvenliği uzmanı bulundurmak veya hizmet almak zorundalar.

Buda demek oluyor ki, bizler ya işyerleri bünyesinde bulunacağız, ya kısmen çalışacağız yada ortak sağlık güvenlik birimlerinde görev alacağız.

Resmi olarak İş Güvenliği Uzmanlığı yapabilmek için;

 • Tehlike sınıfı göz önüne alınarak Hizmet vereceğiniz şirket bünyesinde kısmen veya tam süreli sigortalı çalışanı olacaksınız ve çalışma bakanlığına isg katip üzerinden bildirim yapılarak çalışmak
 • Ortak Sağlık Güvenlik Birimi bünyesinde kısmen veya tam süreli çalışanı olacaksınız ve çalışma bakanlığına isg katip üzerinden bildirim yapılarak çalışmak

Kısmi süreli çalışmalarda firma bünyesinde çalışırken şahıs şirketi veya ltd şirketiniz var ve kısmen firmalara danışmanlık vermek isterseniz, bakanlık çalışmalarınızı yok saymaktadır.  (Yasal olarak İş Güvenliği Uzmanlığı yapabilmeniz adına…)

Ayda 5 gün çalışmanız gereken firmalar için kısmı süreli sözleşme yapacaksınız ve o firma bünyesinde sigortalı gözükeceksiniz. Alacağınız ücrette maaş gibi banka kanalı ile hesabınıza yatacak. ( 10 kişinin altında çalışan işyerleri için maaşın bankaya yatırma zorunluluğu bulunmamakta )

İsgkatip üzerinden bildirim yaparak diye hatırlatma yapayım.

Bu noktadan sonra artık o işyerinin yetkili uzmanı olarak çalışma yapabilirsiniz.

Hatırlatma: Kısmi süreli çalışmalarda SGK eksik gün bildirimi için artık noter tasdikli sözleşme şartı istenmemektedir.

Kısmi süreli çalışmaların tamamı ayı doldurmuyor ise genel sağlık sigortası kapsamından yararlanmak için ayın kalan günleri için primi sizlerin yatırması gerekmektedir.

Ancak Ali Tezel’in dediğine göre; Ayda 30 günden eksik çalışanlar için SGK e-bildirge sisteminde NEDEN diye sorup karşısında da açıklama ve kodlar getirir. Bu açıklama ve kodlardan kod-7 puantaj seçilirse, çalışanın GSS primi ödemesi gerekmez…

Yapılan veya yapılacak tüm iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında aynı yol izlenmelidir.

Anlamadığınız yer olursa yorum kısmına sorunuzu bırakın en kısa sürede yanıtlamaya çalışacağım.

iş güvenliği

417 Yorum »

 • aybike diyor ki:

  BARIŞ BEY MERHABA;
  İNŞAAT FİRMASINDA KISMI SÜRELİ ÇALIŞAN A SINIFI UZMANIN ALTINA C SINIFI UZMAN ATAMASINI NASIL YAPILABİLİRİM ACABA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.
  TEŞEKKÜR EDERİM İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.

  • baris diyor ki:

   Merhaba, artık sadece tehlike sınıfına uygun uzman atamaları yapılacak. Yani inşaatlar için atanan A sınıfları kendileri işin başına gidecekler. Sadece tam zamanlı çalışan uzmanların yanına gerekirse yine tehlike sınıfına uygun olan uzman ataması yapılabilecek. İyi çalışmalar.

 • ilyas diyor ki:

  Merhaba baris bey sorulan sorular verdiginiz cevaplar mukkemmel ve anlasilir benim sorum buyuk bir firmada calisiyorum disardan taseron isciler geliyor isg elemani adinda meslek lisesi mezunu bi arkadasimiz calisma yapacaklari is hakkinda yanlarinda getirdikleri malzemeler vs rapor hazirliyor ve altina kendi adini soyadini yazip imzaliyor. Bir sorun olsa o arkadsin durumu nedir birde 2016 da durumu ne olur

  • baris diyor ki:

   Merhaba, sorunuz çok geniş olmuş, kaza olduktan sonraki durum kusur oranları ve işini yapmayana göre değişir. İsg elemanı diye bir tabir yoktur ama yargı karşısında bu işten sorumlu arkadaş bu kişi derlerse o kişide yargılanır.

 • ibrahim diyor ki:

  Merhaba Adliyede görev yapmaktayım ve teknik öğretmen olduğumuz dolayı kurum bizi iş güvenliği sertifikası almamız için kursa göndermek istiyor. Amirin dediğine göre adliyeler tehlikeli sınıfa giriyor. Biz C sınıfı sertifika alıdıgımızda görevlendirme yapabilirlermi? Ayrıca kurumda 1500 yakın veya daha fazla personel bulunuyor tahmini kaç uzman gerekir. Kamu kurumları Nace kodlarını nerden öğrenebilirim.

  • baris diyor ki:

   Merhaba, iki taraflı istek doğrultusunda görevlendirme yapılabilir, kursa gönderilir. Tehlikeli sınıfta kişi başı yılbaşına kadar 8 dk, 2016 dan sonra kişi başı 20 dk görev alır uzman, bi zahmet siz hesaplayın. SGK sicil nosunun 2. rakamından 7.rakama kadar olan kısımdan öğrenebilirsiniz.

 • savaş diyor ki:

  Barış bey merhaba ,

  Aylık toplam 160 saatlik mesaili özel bir şirkette çalışmaktayım.c sınıfı işgüvenliği sertifikasını aldım ve isgkatip ekayıt oldum.10 çalışandan az bir firma ve birde 17 dairelik apartman için görev yapmam isteniyor.Hİçbir OSGB ye bağlı değilim ve şahıs olarak tek başıma bakmak istiyorum. Başka bir şirkette çalışırken şahsım dışardan buralara bakabilir miyim? Fatura veya makbuz vermem gerekecek mi? Gerekirse nasıl verebilirim ? Ayrıca sigorta yapacaklar mı? Konuyla ilgili bilgilerinizle yardımcı olursanız sevinirim.

  • baris diyor ki:

   Merhaba, aynı soruları bir çok kez açıkladım. Bireysel olarak çalışmak için çalışılacak işyerinden sigortanız yatmak zorunda ve katipten giriş yapmalısınız. Ayrıca 150 saatin üzerindeki çalışmalar sgk’ya göre tam zamanlı çalışma olarak gözükmektedir. İleride sorun yaşamak istemiyorsanız tam zamanlı çalışırken dışarıda çalışma yapmayınız.

 • Fırat diyor ki:

  barış bey çok tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde a sınıfı uzmanın altında görevlendirilecek c sınıfı uzmanlar için bir görevlendirme yazısı olması gerekiyor mu? Eğer gerekiyorsa ne şekilde bir yazı olmalı? yardımcı olursanız sevinirim

  • Barış diyor ki:

   Merhaba, artık sadece tam zamanlı çalışan uzmanların yetmediği işyerlerinde bir diğer uzman görevlendirme yapılabilecektir. Görevlendirme yazısı diye birşey yok, isgkatip görevlendirmesi bulunmalıdır.

 • Gamze diyor ki:

  Merhaba Barış Bey;tüm cevaplarınız için teşekkürler.Sorum şu şekilde olacak:
  Bir OSGB de çalışıyorum.Aylık danışmanlık yaptığımız tüm firmalar için tabiki isg katipten bildirimde bulunuyoruz.Fakat bu zamana kadar sayısı 50 den az olan hiçbir az tehlikeli firma için risk degerlendirmesi,acil eylem planı ve eğitim verirken isg katipten bildirim yapmadık.Fakat hepsine osgb çalışanı olan isg uzmanları olarak kendimiz imza attık,osgb de faturasını kesti.
  Siz yazılarınızda ig uzmanı her imza attıgı evrak için isg katipe bildirimde bulunmalıdır demişsiniz.Buna göre OSGB az tehlikelilere verdiği bu hizmetlerde isg katipe bildirimde bulunmadığı için yanlış mı yapıyor?Bizim yükümlülüğümüz nedir?sonuçta evraktaki imza bizim.
  Cevabınızı dört gözle bekliyorum ve şimdiden teşekkürler.

  • baris diyor ki:

   Bi kısmını diğer yorumda cevapladım. Sorumluluk bilen müfettiş sorgusunda veya osgb denetiminde ortaya çıkarsa var. Osgb’de olsa İş Güvenliği Uzmanı’da olsa katip sözleşmesi olmadan hizmet verilemez.

 • durmuş kocaman diyor ki:

  merhabalar,

  kendimize ait bir talaşlı imalat atölyesinde çalışmaktayım. makina mühendisiyim ve ek gelir olarak iş güvenliği uzmanı olmak istiyorum.bir çok sektörde uzun yıllar saha ve fabrika deneyimim var. kazalar ve hatalar konusunda bilgiliyim. yalnız şöyle bir soru işareti var kafamda! hesaba göre 10 adet firmaya kadar bakmak mümkün mesailerle ama sigorta primi 30 gün olmalı diyor yukarıda. özetle benim kendi çalıştığım yerde sigortamı kesip diğer firmalarda toplam sigorta primimden eksik kalan olursa kendi firmamda bunu tamamlayabilir miyim? sorum biraz karışık oldu umarım derdimi anlatabilmişimdir :)

  şimdiden teşekkürler.

  • baris diyor ki:

   Merhaba, bir yerde tam zamanlı çalışıyorsanız dışarıda çalışma yapamazsınız. Kendi firmanızda kısmi süreli olarak gözükürseniz ve diğer firmalar ile çalışırsınız ve eksik kalan prim günlerini dışarıdan kendiniz ödersiniz. Eğer kendi firmanızdan öderseniz 20 gün ve üzerini sgk tam zamanlı çalışma olarak görmektedir ve buna göre tam zamanlı olarak gözükürsünüz. Umarım bende anlatabilmişimdir.

 • ercan baldız diyor ki:

  merhaba kolay gelsin, ben kadrolu olarak kamuya atandım ve A sınıfı iş güvenliği uzmanıyım aynı zamanda kuruma başvuruda bulundum 2016 yılını bekledikleri için görevlendirilmem yapılmadı ancak ben bu süreyi değerlendirmek istiyorum ve benim dışımda da uzman olduğu için görevendrilmem yapılmayabilir.
  benim sorum şu; ben özelde osgb bünyesinde aylık çalışma saatimin bir kısmını değerlendirebilirmiyim bunun yasal dayanağı varmı ve nasıl bir yol izlemem gerekiyor .
  şimdiden teşekkür ederim iyi günler dilerim. saygılarımla…

  • baris diyor ki:

   Merhaba, dışarıda çalışma yapamazsınız. Eğer kendi kurumunuzda görevlendirme yapamazsanız, farklı kurumda görevlendirme yapabilirsiniz. Kendi kurumunuzda izin alarak yapabilirsiniz.

 • Taner A. diyor ki:

  Merhaba,
  Tehlikeli iş grubunda yer alan 450 kişilik bir şirkette çalışıyorum. 2014 yılı mayısında C Sınıfı İGU uzmanlığını hak ettim. Şirketimiz OSGB ile anlaşmalı ve kısmi çalışma süresi içinde bir personel görevli.

  Yükseltme sınavlarında prim günü sağlamak üzere İGU olarak görev almak istiyorum. OSGB görevlisi aynen görevine devam ederken bende bu görevi ifa edebilir miyim? Şirketim yasal olması halinde bunu uygun görüyor.

  Var olan kişi başı saati üzeri şirketlerin IGU’nı görevlendirmesinde bir yasal engel var mı?

  Bu şekilde çalışmam mümkün ise sanıyorum işkatip’ten anlaşma yapmam gerekiyor. Sigortam yatırıldığına göre ISG olarak ayrıca SGK için bir başvuru yapmamız gerekiyor mu?

  IGU olarak görevlendirme yapıldığımda ayrıca ücret talebim olmayacağı için ayrıca çalıştığım şirkete fatura kesmem gerekmiyor değil mi?

  Paylaşım yağarsanız mennun olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  İyi çalışmalar,

  • baris diyor ki:

   Merhaba, edebilirsiniz isgkatip üzerinden sizde görevlendirme yapabilirsiniz. Aynı süre olmak zorundadır. SGK da iş güvenliği uzmanı koduyla sigortanız yatırılırsa hiç sorun yaşamazsınız. Sigortalı çalışan kimse zaten fatura kesemez, iş güvenliği hizmetinde fatura sadece osgb kesebilir. Umarım işinize yarar, anlamadığınız kısımlar olursa telefon açabilirsiniz. Kolay gelsin.

   • Taner A. diyor ki:

    Teşekkür ederim.
    Oldukça yararlı bir bi,lgi oldu benim için.

    Kolay gelsin.

    • Taner A. diyor ki:

     Barış bey bir sorum daha olacak.
     SGK primleri iş katip’deki anlaşma saati/günü üzeirnden mi yoksa şu anda olduğu gibi 30 gün üzerinden mi yatırılması gerekecek. Aksi takdirde prim gün kaybına uğrarım.
     Fakat tahmin ediyorum şirket çalışanı da olduğumdan var olan prim ödeme gününde bir değişiklik olmayacak.

     Görüşünüzü rica ederim.

     İyi çalışmalar,

    • baris diyor ki:

     Rica ederim. Size de kolay gelsin.

Yorum yapaydın?