İş Güvenliği Uzmanı nasıl çalışabilir?

26 Mayıs 2013 - 455 yorum - İş Güvenliği - 55498 okundu. facebookta paylaş tweetle google'da paylaş

Sorularınızı bu kısımdan sorun.

Evet arkadaşlar daha önceki yazılarımızda iş güvenliği uzmanı nasıl olunur, nace kodu ve işyeri tehlike sınıflarını öğrenmiştik. Şimdi ise iş güvenliği uzmanının nerelerde, nasıl çalışabileceği konusuna bakalım. Bilindiği gibi 6331 sayılı kanun ile işyerleri iş güvenliği uzmanı bulundurmak veya hizmet almak zorundalar.

Buda demek oluyor ki, bizler ya işyerleri bünyesinde bulunacağız, ya kısmen çalışacağız yada ortak sağlık güvenlik birimlerinde görev alacağız.

Resmi olarak İş Güvenliği Uzmanlığı yapabilmek için;

 • Tehlike sınıfı göz önüne alınarak Hizmet vereceğiniz şirket bünyesinde kısmen veya tam süreli sigortalı çalışanı olacaksınız ve çalışma bakanlığına isg katip üzerinden bildirim yapılarak çalışmak
 • Ortak Sağlık Güvenlik Birimi bünyesinde kısmen veya tam süreli çalışanı olacaksınız ve çalışma bakanlığına isg katip üzerinden bildirim yapılarak çalışmak

Kısmi süreli çalışmalarda firma bünyesinde çalışırken şahıs şirketi veya ltd şirketiniz var ve kısmen firmalara danışmanlık vermek isterseniz, bakanlık çalışmalarınızı yok saymaktadır.  (Yasal olarak İş Güvenliği Uzmanlığı yapabilmeniz adına…)

Ayda 5 gün çalışmanız gereken firmalar için kısmı süreli sözleşme yapacaksınız ve o firma bünyesinde sigortalı gözükeceksiniz. Alacağınız ücrette maaş gibi banka kanalı ile hesabınıza yatacak. ( 10 kişinin altında çalışan işyerleri için maaşın bankaya yatırma zorunluluğu bulunmamakta )

İsgkatip üzerinden bildirim yaparak diye hatırlatma yapayım.

Bu noktadan sonra artık o işyerinin yetkili uzmanı olarak çalışma yapabilirsiniz.

Hatırlatma: Kısmi süreli çalışmalarda SGK eksik gün bildirimi için artık noter tasdikli sözleşme şartı istenmemektedir.

Kısmi süreli çalışmaların tamamı ayı doldurmuyor ise genel sağlık sigortası kapsamından yararlanmak için ayın kalan günleri için primi sizlerin yatırması gerekmektedir.

Ancak Ali Tezel’in dediğine göre; Ayda 30 günden eksik çalışanlar için SGK e-bildirge sisteminde NEDEN diye sorup karşısında da açıklama ve kodlar getirir. Bu açıklama ve kodlardan kod-7 puantaj seçilirse, çalışanın GSS primi ödemesi gerekmez…

Yapılan veya yapılacak tüm iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında aynı yol izlenmelidir.

Anlamadığınız yer olursa yorum kısmına sorunuzu bırakın en kısa sürede yanıtlamaya çalışacağım.

Sorularınızı bu kısımdan sorun.

455 Yorum »

 • knnc diyor ki:

  Merhabalar
  bir inşaat firmasının şantiyesinde C sınıfı igu olarak çalışacağım
  ama isg katipte atamam olmayacak, bu büyük bir sıkıntı
  peki firmanın ofis kısmından sigortam yatsa ve isg katipte atamam olsa
  şantiyede de çalışmamda mahsur var mıdır?
  firma benim iş güvenlik uzmanım budur dese yeterli olur mu ?

  • baris diyor ki:

   Merhaba, firmanın ofis kısmı hangi tehlike sınıfında, eğer tehlike sınıfı uygun ise sadece ofis çalışanlarına hizmet verebilirsiniz. Şantiyede çalışamazsınız. Firmanın sözlü yada yazılı beyanı önemli değil, sadece isg katip baz alınmaktadır.

 • Demir H. diyor ki:

  ÇALIŞMIŞ OLDUĞUM FİRMADA ÇOK TEHLİKELİ OLDUĞU İÇİN BİR OSGB FİRMASINDAN A SINIFI UZMAN ATANDI VE BENDE TAM ZAMANLI C SINIFI UZMANIYIM VE A SINIFI UZMANA YARDIMCI OLARAK HİZMET VERİYORUM.FAKAT ÇALIŞMIŞ OLDUĞUM FİRMA E-KATİP SİSTEMİNDE BENİ A SINIFI UZMANIN YARDIMCISI OLARAK ATAYAMIYOR.AYRICA ATAMA OLMASADA SİGORTADA İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLARAK GÖRÜNDÜĞÜMDEN 3 YIL SONRA B SINIFI SERTİFİKASI SINAVINA GİREBİLİYOR MUYUM.BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.İYİ ÇALIŞMALAR.

  • baris diyor ki:

   Merhaba, isgkatip üzerinden artık A sınıfı altında atama yapılamıyor. Atamanız olmadığı için sigortada gözükmeniz önemli olmuyor ve çalışmış sayılmıyorsunuz.

Yorum yapaydın?

@2011 Tüm hakları saklıdır.