Home / İş güvenliği / İş Güvenliği Uzmanı nasıl çalışabilir?

İş Güvenliği Uzmanı nasıl çalışabilir?

Evet arkadaşlar daha önceki yazılarımızda iş güvenliği uzmanı nasıl olunur, nace kodu ve işyeri tehlike sınıflarını öğrenmiştik. Şimdi ise iş güvenliği uzmanının nerelerde, nasıl çalışabileceği konusuna bakalım. Bilindiği gibi 6331 sayılı kanun ile işyerleri iş güvenliği uzmanı bulundurmak veya hizmet almak zorundalar.

Buda demek oluyor ki, bizler ya işyerleri bünyesinde bulunacağız, ya kısmen çalışacağız yada ortak sağlık güvenlik birimlerinde görev alacağız.

Resmi olarak İş Güvenliği Uzmanlığı yapabilmek için;

 • Tehlike sınıfı göz önüne alınarak Hizmet vereceğiniz şirket bünyesinde kısmen veya tam süreli sigortalı çalışanı olacaksınız ve çalışma bakanlığına isg katip üzerinden bildirim yapılarak çalışmak
 • Ortak Sağlık Güvenlik Birimi bünyesinde kısmen veya tam süreli çalışanı olacaksınız ve çalışma bakanlığına isg katip üzerinden bildirim yapılarak çalışmak

Kısmi süreli çalışmalarda firma bünyesinde çalışırken şahıs şirketi veya ltd şirketiniz var ve kısmen firmalara danışmanlık vermek isterseniz, bakanlık çalışmalarınızı yok saymaktadır.  (Yasal olarak İş Güvenliği Uzmanlığı yapabilmeniz adına…)

Ayda 5 gün çalışmanız gereken firmalar için kısmı süreli sözleşme yapacaksınız ve o firma bünyesinde sigortalı gözükeceksiniz. Alacağınız ücrette maaş gibi banka kanalı ile hesabınıza yatacak. ( 10 kişinin altında çalışan işyerleri için maaşın bankaya yatırma zorunluluğu bulunmamakta )

İsgkatip üzerinden bildirim yaparak diye hatırlatma yapayım.

Bu noktadan sonra artık o işyerinin yetkili uzmanı olarak çalışma yapabilirsiniz.

Hatırlatma: Kısmi süreli çalışmalarda SGK eksik gün bildirimi için artık noter tasdikli sözleşme şartı istenmemektedir.

Kısmi süreli çalışmaların tamamı ayı doldurmuyor ise genel sağlık sigortası kapsamından yararlanmak için ayın kalan günleri için primi sizlerin yatırması gerekmektedir.

Ancak Ali Tezel’in dediğine göre; Ayda 30 günden eksik çalışanlar için SGK e-bildirge sisteminde NEDEN diye sorup karşısında da açıklama ve kodlar getirir. Bu açıklama ve kodlardan kod-7 puantaj seçilirse, çalışanın GSS primi ödemesi gerekmez…

Yapılan veya yapılacak tüm iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında aynı yol izlenmelidir.

Anlamadığınız yer olursa yorum kısmına sorunuzu bırakın en kısa sürede yanıtlamaya çalışacağım.

 

 

Check Also

onaylidefter

Onaylı deftere yazılanlar işverene tebliğ sayılır mı?

Daha önceki yazılarıma bakabilirsiniz. İSG Onaylı Defter nedir? Bu defter nerede tanımlanmaktadır. İş Sağlığı ve …

514 comments

 1. merhaba,
  ben elektrik mühendisi adayıyım, aynı zamanda İSG’ de yüksek lisans yapmaktayım (ikisi birlikte nasıl yapılabilir diye sorarsanız, durum biraz karışık). kendi alanımda çalışmak istiyorum fakat piyasa yerlerde olduğu için İSG’de çalışabileceğimi düşündüm. dürüst olmak gerekirse sadece bir belgeyle onca sene mühendis olmak için didindiğim yılların çöp olmasını istemiyorum. ikisi birlikte (B sınıfı olarak değil C sınıfı olarak çalışmayı) yapabilme durumum nedir? piyasadaki reel durumu göz önünde bulundurduğunuzda ne tür tavsiyelerde bulunursunuz? şimdiden teşekkürler…

 2. Barış Bey mrb
  Ben az tehlikeli bir işletmede satış elemanı olarak çalışmaktayım ayrıca c sınıfı isg uzmanıyım. Çalıştığım kurumda sadece ben sigortalıyim sigorta girişimi isg uzmanı olarak değiştirip isg katip ten atama yapabilirmiyim eğer atama yapabiliyorsam tam süreli olarak mı giriş yapmalıyım isg katip e teşekkürler.

  • Merhaba, evet atama yapabilirsiniz, kanunun açığı olarak düşünmekteyim bu konuyu, tam süreli veya kısmi süreli atama yapabilirsiniz.

 3. Merhaba Barış Bey
  10 dan az çalışanı olan çok tehlikeli bir firmada tam zamanlı büro elemanı olarak çalışmaktayım ayrıca c sınıfı isg uzmanıyım çalıştığım kurum bir Osgb den hizmet almaktadır.Bu kurum hem osgb den hizmet alıp hemde benim sigorta girişimi uzman olarak tam zamanli yapabilirmi ayrıca isg katip ten sözleşme yapmam gerekirmi.Aynı kurumun 1 çalışanı olan az tehlikeli işyeri de Osgb den hizmet almaktadır veya az tehlikeli birimdenmi tam zamanlı uzman olarak sgk girişi yapılıp isg katipten sözleşme yapabilirmiyim. Umarım anlatabilmişimdir. Şimdiden teşekür ederim.

  • Merhaba, Çalışan sayısı az olduğu için ve çok tehlikeli sınıf olduğu için iki uzman ataması yapılamaz. Eğer biri tam zamanlı olsaydı diğer uzmanın sınıfına bakılmaksızın atama yapılabilirdi. Az tehlikeli sınıfta eğer atama yoksa atama yapabilirsiniz. SGK nız ordan yatması şartıyla.

 4. Merhabalar hocam, bir mühendislik firmasında inşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. C sınıfı isg uzmanıyım ayrıca. Çalıştığım şirkette isg uzmanı olarak çalışabilmek için mühendis pozisyonundan çıkıp isg uzmanı üzerinden prim mi yatırılmalı ve tam zamanlı çalışılması uygun, yoksa pozisyon SSK da inşaat mühendisi olarak kalıp isg katip üzerinden ilave sözleşme yapılması yeterli midir? Zaten şirket bana ssk primi yatırıyor. İsg katip de bir sözleşme yapınca isg için ilave prim yatırması gerekir mi firmanın? Bu tarz çalışma şeklini bakanlık onaylar mı? Bir de bu tarz çalışarak b sınıfına yükselmek için gerekli şartları sağlamak İÇİN ssk primimin ille isg uzmanı olarak yatması mı gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, inşaat firması büro kısmında mı görevlendirme yapacak. Sigortanız değişmeden görevlendirme yapabilirsiniz sistem kabul etmektedir ancak ilerki dönemde yükselme sınavlarına girmek isterseniz sgk dökümü istemektedirler, o kısımda iş güvenliği uzmanı kodu ile yatmasını isteyeceklerdir.

 5. İyi günler, bir smm bürosunda ortaklığım var ve C sınıfı uzmanım. Kendi iş yerimde iş güvenliği uzmanlığı yapabilir miyim ve başka nerelerde iş sağlığı güvenliği uzmanı olarak çalışabilirim. Ortak olduğum için bağ-kurluyum. Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  • Merhaba, ortağı olduğunuz işyerinde yönetmeliğin ekinde bulunan formu doldurarak uzmanlık yapabilirsiniz. Diğer işyerlerinde uzmanlık yapmak için o işyerlerinde süreniz kadar sigortanız yatmalı ve isgkatip sisteminden görevlendirme yaparak çalışabilirsiniz.

 6. Barış Bey Merhaba,

  Ben B Sınıfı Uzmanım. Aynı işverene ait fakat farklı sgk dosyaları olan biri tehlikeli diğeri çok tehlikeli sınıfta 2 yerde birden çalışacağım. Ayda 5 gün tehlikeli olanda 25 gün çok tehlikeli olanda isg-katip üzerinden sözleşme yapacağım. Fakat sgk açısından sigortam nasıl yapılacak bilmiyorum.

  Bana aynı anda 2 yerde sgk lı gösterilemeyeceğim iletildi. O zaman tehlikeli olan yerde sadece isg katip üzerinden sözleşmem olacak, sigrtam görünmeyecek.

  Bana yardımcı olabilir misiniz. Bu doğru bir uygulamamıdır? Ne yapmamız gerekir.

  Teşekkür ederim şimdiden.

  • Merhaba, sigortanız bir çok işyerinden yatabilir, sgk açısından bir sıkıntı bulunmamaktadır. Fakat iş güvenliği uzmanı olarak çalışacağınız için bir işyerinde tam zamanlı çalışacağınız için diğer işyerinde çalışamazsınız. Çok tehlikeli olanda 19 gün diğer işyerinde 11 gün şeklinde SGK’nız yatarsa tam zamanlı olmadığınız için çalışabilirsiniz. Sigortanız olmayan bir işyerinde katip görevlendirmesi yapmanız yasal olarak uygun değil, kaçak işçi olarak çalışmış olursunuz. İyi çalışmalar.

 7. HOCAM MRB BEN 200 KİŞİ ÇALIŞAN BİR İŞLETMEDE ÖN MUHASEBE SORUMLUSUYUM TEHLİKE SINIFI AZ TEHLİKELİ BEN ÇALIŞTIGIM İŞLETME İLE SÖZLEŞME İMZALAMAM DA BİR MAHSURU VARMI 200 X 10 =2000/60 =33,33 SAAT EDİYOR SANIRIM SAAT OLARAK KURTARIYOR DEGİL Mİ ?BİR DİGER HUSUS 33,33 SAAT 5 GÜNLÜK SİGORTAYA MI TEKABÜL EDİYOR YATIRILAN SİGORTA 30 GÜN ARTI 5 GÜN OLARAK MI YATACAK İŞİN MUHASEBESEL KISMINI ÇÖZEMİYORUM.ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM ŞİMDİDEN CVP LARINIZ İÇİN

  • Merhaba, ön muhasebe sorumlusu ve iş güvenliği uzmanısınız değil mi? Evet saat hesabı öyle yapılmaktadır. Eğer sigortanız yatan sgk numarasında görev alacaksanız ekstradan bir sigorta yatması gerekmektedir. Zaten oranın çalışanısınız. Sigortanın günlük saat karşılığı 7.5 saattir. İyi çalışmalar.

 8. Merhabalar Hocam,
  Durumum hakkında sizden bilgi isteyecegim.
  enerji sektöründe hizmet veren bir firmada iş güvenliği uzmanı(A) olarak çalısıyorum.bur firmanın 3 tanesi cok tehlikeli 1 tanesi az tehlikeli naca koduna sahip 4 tane ssk numarası var.

  ben cok tehlikeli olan ssk numaralılardan birine görevlendirildim.yalnız çalısan sayısı 440 dır ve ben tam zamanlı olarak görevlendirildim.Sorumluluk alablarımızı müdürlük bazlı belirledik.fakat bu belirlemeyi nasıl yapmamaz gerekiyor sözleşmede şu şu müdürlük çalışanlardan şu isg uzmanı sorumludur şeklinde belirtmemizmi gerekiyor yoksa işverenden bir görevlendirme yazısı yeterlimidir?
  hayırlı çalışmalar

  • Merhaba, siz tam zamanlı olarak görevlendirildiğiniz yerden diğer ssk numaralı işyerlerinde ise kim görevlendirildiyse onlar sorumlu olacaktır. Zaten isgkatip sözleşme çıktısı alıp işveren ve uzman/hekim imzaladığı zaman o ssk numaralı işyerlerine ait çalışma alanlarından sorumlu olacaktır. Ayrıca yazmak istiyorsanız personel sözleşmesine veya karşılıklı imzalanacak bir sözleşmeye sorumluluk alanları ve birimleri şunlardır yazabilirsiniz. İyi çalışmalar.

 9. Merhaba barış bey,
  10 kişinin altında çalışanı olan tehlikeli sinifa giren şirketlerde isg katip üzerinden sözleşme yapamamktayiz sözleşmeyi kendi aramızda yapıp süreci başlatabilir miyiz.

 10. Merhaba Ben Kendi adıma Harita Mühendislik Müşavirlik ve İş Güvenliği Bürosu açmak istiyorum. Hem Harita Mühendislik hizmetleri hem de İş Güvenliği hizmeti vermek istiyorum. benden iş güvenliği hizmeti almak isteyen firma, apartman,kamu kurumlarına fatura kesmek sureti ile 11700 dakika İş güvenliği hizmeti vermemde bir sakınca varmı?

  • Merhaba, Büro açmanız hizmet vermek için yeterli değil, sadece osgb olursanız hizmet verebilirsiniz. Yada bireysel olarak hizmet vereceğiniz firmalarda sgk olması koşulu ile çalışabilirsiniz ama fatura kesemezsiniz, zaten o işyerinin çalışanı olduğunuz için fatura kesemezsiniz.

 11. Merhabalar,
  Tehlikeli sınıfta yer alan bir işletmede sadece 2 ortak işveren olarak bulunmaktayız. Benim C sınıfı belgem var. 2017 başına kadar kendi uzmanlığımızı yapabilir miyim? isgkatipten bunu nasıl yapabiliriz?

  • Merhaba, 2 ortak işveren bulunmakta bunun yanında çalışan var mı? Kendiniz uzmanlık yapacak iseniz yönetmelik ekindeki formu doldurup çalışma bakanlığına vermeniz gerekmektedir, katipten yapamıyorsunuz.

 12. merhaba
  şu an bir firmada isg koordinatörü olarak sgk lı çalışıyorum.5 aralık sınavında c sınıfı uzman oldum.kendi hesabıma çalışabiliyor muyum?çalışabiliyorsam ne tür prosedür izlemeliyim.bu şekilde çalışa biliyorsam b sınıfına girmek için belgem işliyo gözüküyor mu?

  • Merhaba, tam zamanlı çalışma yapıyorsanız dışarıda çalışma yapamazsınız, belge işlemesi için katip üzerinden onaylanmış kesintisiz en az bir sözleşmeniz olmalıdır.

 13. Merhaba Barış bey,

  kozmetik sektorunde 8 yıldır calışmaktayım C sınıfı iş güvenliği belgem var fakat bildiğiniz gibi kozmetik sınıfı nace koduna göre B sınfına girmektedir.

  çalıştığım yerde tam zamanlı sigortam yatmaktadır firmada ISG uzmanı olarak ne kadar süre çalışabilirim ? 2016 temmuz mu ?

  Eğer olmazsa B sınıfı yükseltme için csınıfı belgemi işletmem gerekli bir osgb ile kısmı süreli anlaşma mı yapmam lazım .?

  çok teşekkürler

  • Merhaba, tehlike sınıflar tebliğine göre kozmetik işi tehlikeli sınıfta, c sınıfı uzmanlık belgesiyle 1/1/2017 tarihine kadar hizmet verebilirsiniz.

 14. 3 Çalışanı olan ve 1 i şirket yetkilisi olan bir inşaat şirketinde işlerini taşerona yaptırmaktadır. ve 2015 yıl başından beri şirketin sigorta açılışı yapılmıştır. bu şirketin hiç isg sorumlusu olmamıştır cezai durumu var mıdır ? geçmişe dönük cezai durumu nedir ?

 15. Merhaba bir ofiste tam zamanlı olarak bir işyerinde ofis elemanı olarak çalışmaktayım. Aynı zamanda da C sınıfı igu belgem var ve çalıştığım iş yerinde ofisin risk değerlendirmesini yapıp imzalayabilir miyim, eğer oluyorsa bile izlemem gereken ilgili merciilere bildirirken hangi yolu izlemeliyim? Bir de ziraat Müh. olduğum için çalıştığım yerinin dışında az riskli peyzaj işleri ile uğraşan işletmelerde risk değerlendirmesi yapıp imzalayıp sorumlu olabilir miyim?

  • Merhaba, çalıştığınız işyeri ile isgkatip sözleşmesi yaparsanız risk değerlendirmesi yapabilirsiniz. Dışarıda risk değerlendirmesi yapıp imzalayamazsınız.

 16. Merhabalar A sınıfı isg uzmanı çok tehlikeli sınıfa giren inşaat firmasında işe girişi yapılmadan e katipten atanabilir mi ? Atanırsa karışlışacak sorunlar nelerdir ? Aynı anda 2 şirkette e katipte atanabilir mi ? Teşekkürler, İyi çalışmalar.

  • Merhaba, işe giriş yapılmadan katipte şuan sorgulama yapılmadığından atama olur, fakat müfettiş teftişinde sigorta dökümü istenmekte eğer dökümde yer almıyorsanız sigortasız personel çalıştırmadan işyeri ceza yer, sizde ceza yersiniz. Tam zamanlı çalışmalarda dışarıda çalışma yapamazsanız. İki ayrı yerde çalışacaksınız iki yerde de kısmi süreli çalışmalısınız.

 17. Merhaba,
  A sınıfı mevcutta sgl olarak bir iş yerinde çalışıyorum.
  A sınıfı İSG uzmanı olarak dışarıda çalışabilir miyim?

 18. merhabalar;
  şuan ssk lı olarak bir yerde çalışmaktayım. çalışmaya devam ederken başka bir yerde C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilir miyim. Eğer çalışabiliyor isem 3 yıl sonra B sınıfı yükseltme sınavına tabi olabilir miyim. bilgilendirirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler

 19. Merhabalar
  bir inşaat firmasının şantiyesinde C sınıfı igu olarak çalışacağım
  ama isg katipte atamam olmayacak, bu büyük bir sıkıntı
  peki firmanın ofis kısmından sigortam yatsa ve isg katipte atamam olsa
  şantiyede de çalışmamda mahsur var mıdır?
  firma benim iş güvenlik uzmanım budur dese yeterli olur mu ?

  • Merhaba, firmanın ofis kısmı hangi tehlike sınıfında, eğer tehlike sınıfı uygun ise sadece ofis çalışanlarına hizmet verebilirsiniz. Şantiyede çalışamazsınız. Firmanın sözlü yada yazılı beyanı önemli değil, sadece isg katip baz alınmaktadır.

 20. ÇALIŞMIŞ OLDUĞUM FİRMADA ÇOK TEHLİKELİ OLDUĞU İÇİN BİR OSGB FİRMASINDAN A SINIFI UZMAN ATANDI VE BENDE TAM ZAMANLI C SINIFI UZMANIYIM VE A SINIFI UZMANA YARDIMCI OLARAK HİZMET VERİYORUM.FAKAT ÇALIŞMIŞ OLDUĞUM FİRMA E-KATİP SİSTEMİNDE BENİ A SINIFI UZMANIN YARDIMCISI OLARAK ATAYAMIYOR.AYRICA ATAMA OLMASADA SİGORTADA İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLARAK GÖRÜNDÜĞÜMDEN 3 YIL SONRA B SINIFI SERTİFİKASI SINAVINA GİREBİLİYOR MUYUM.BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.İYİ ÇALIŞMALAR.

  • Merhaba, isgkatip üzerinden artık A sınıfı altında atama yapılamıyor. Atamanız olmadığı için sigortada gözükmeniz önemli olmuyor ve çalışmış sayılmıyorsunuz.

 21. Merhabalar baris bey kusura bakmayin belki daha onceden bu soru sorulmustur ama okudugum kadariyla anlayamadim simdi ben bi firma icin egitim ve risk degerlendirmesi yapacagim. Is yeri beni 2 gun sigortali gosterecek. Ama isg katip sozlesmesi icin 2 gun sigortali gozukuyorum ya 7,5×2=15 saat×60=900 dakikadan mi yapmam gerekiyor yoksa sistemin gösterdiği sure olan 10 kisi×6 dakika=60 dakika uzerinden mi bide 2. Gunun sonunda isg katipten sozlesmeyi iptal edicem onu biliyorum ama bu isg katipteki calisma suresi kafami cok karistiriyo yardimci olursaniz cok sevinirim

  • Merhaba, çalışan sayısına göre katipten bildirim yapmalısınız. Çalışma süresi kafamı karıştırıyor kısmını anlayamadım, daha açık sorarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

 22. Tolga Alanyalı

  Ortağı ve yönetim kurulu üyesi bulunduğum şirkette uzmanlık yapmam da sakınca var mı acaba?

  • Herhangi bir sakınca yoktur, isgkatip üzerinden bildirim yapmalısınız. İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliği İşverenin Kendi İşyerinde Yapacağı Çalışma Taahhütnamesi var bunun imzalayarak bakanlığa bildirimi gerekir.

 23. Emekliyim. bireysel calismak istiyorum.anlasdigim isverenler ssk yatirmak zorundami.

 24. Merhaba ben aralık 2014 te c sınıfı isg sınavına girdim ve sınavı geçtim.Fakat belge ücretini yatırmamıştım şu an yatırmak istiyorum ama bankada ismime böyle bir işlem yapılamadığını söylediler ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

 25. Benim işterim büro tarzı..yani az tehlikeli…isg uzmanıyım aynı zamanda…kendi işyerimde İGU olarak çalışmam için izlemem gereken yolu bilmiyorum…sadece risk değerlend mi yapmam lazım ki geçte kalmışım sanırım…atama yazısı filan mı yazıp sistemd yükleyeceğim…yardımınıza ihtiyacm var…tşkrler şimdiden

  • Konu ile ilgili en kısa sürede yönlendirme yazısı yazıp yayınlarım, kısaca isgkatip sistemine giriş yapıp görevlendirme kısmından uzman olarak kendi atamanızı yapmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir