Home / İş güvenliği / İş Güvenliği Uzmanı nasıl çalışabilir?

İş Güvenliği Uzmanı nasıl çalışabilir?

Evet arkadaşlar daha önceki yazılarımızda iş güvenliği uzmanı nasıl olunur, nace kodu ve işyeri tehlike sınıflarını öğrenmiştik. Şimdi ise iş güvenliği uzmanının nerelerde, nasıl çalışabileceği konusuna bakalım. Bilindiği gibi 6331 sayılı kanun ile işyerleri iş güvenliği uzmanı bulundurmak veya hizmet almak zorundalar.

Buda demek oluyor ki, bizler ya işyerleri bünyesinde bulunacağız, ya kısmen çalışacağız yada ortak sağlık güvenlik birimlerinde görev alacağız.

Resmi olarak İş Güvenliği Uzmanlığı yapabilmek için;

 • Tehlike sınıfı göz önüne alınarak Hizmet vereceğiniz şirket bünyesinde kısmen veya tam süreli sigortalı çalışanı olacaksınız ve çalışma bakanlığına isg katip üzerinden bildirim yapılarak çalışmak
 • Ortak Sağlık Güvenlik Birimi bünyesinde kısmen veya tam süreli çalışanı olacaksınız ve çalışma bakanlığına isg katip üzerinden bildirim yapılarak çalışmak

Kısmi süreli çalışmalarda firma bünyesinde çalışırken şahıs şirketi veya ltd şirketiniz var ve kısmen firmalara danışmanlık vermek isterseniz, bakanlık çalışmalarınızı yok saymaktadır.  (Yasal olarak İş Güvenliği Uzmanlığı yapabilmeniz adına…)

Ayda 5 gün çalışmanız gereken firmalar için kısmı süreli sözleşme yapacaksınız ve o firma bünyesinde sigortalı gözükeceksiniz. Alacağınız ücrette maaş gibi banka kanalı ile hesabınıza yatacak. ( 10 kişinin altında çalışan işyerleri için maaşın bankaya yatırma zorunluluğu bulunmamakta )

İsgkatip üzerinden bildirim yaparak diye hatırlatma yapayım.

Bu noktadan sonra artık o işyerinin yetkili uzmanı olarak çalışma yapabilirsiniz.

Hatırlatma: Kısmi süreli çalışmalarda SGK eksik gün bildirimi için artık noter tasdikli sözleşme şartı istenmemektedir.

Kısmi süreli çalışmaların tamamı ayı doldurmuyor ise genel sağlık sigortası kapsamından yararlanmak için ayın kalan günleri için primi sizlerin yatırması gerekmektedir.

Ancak Ali Tezel’in dediğine göre; Ayda 30 günden eksik çalışanlar için SGK e-bildirge sisteminde NEDEN diye sorup karşısında da açıklama ve kodlar getirir. Bu açıklama ve kodlardan kod-7 puantaj seçilirse, çalışanın GSS primi ödemesi gerekmez…

Yapılan veya yapılacak tüm iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında aynı yol izlenmelidir.

Anlamadığınız yer olursa yorum kısmına sorunuzu bırakın en kısa sürede yanıtlamaya çalışacağım.

 

 

Check Also

onaylidefter

Onaylı deftere yazılanlar işverene tebliğ sayılır mı?

Daha önceki yazılarıma bakabilirsiniz. İSG Onaylı Defter nedir? Bu defter nerede tanımlanmaktadır. İş Sağlığı ve …

514 comments

 1. Merhaba.

  Aile dostumun muhasebe bürosunda İsg Katip üzerinden atamamı yaptım. Fakat aylık çalışma sürem 50 dk oluğu için sigorta yapmadım, sadece süremi işletmek amacım. İsg uzmanı olarak görev sürem bakanlık tarafından kabul olur mu? A sınıf sınavına girmem için doldurmam gereken 4 yıl için bu çalışma sadece sistem ataması ile kabul olurmu?

  • Merhaba, sadece isgkatip ataması üzerinden çalışma süresi sayılmamaktadır, içe görevlendirmelerde sigortanın iş güvenliği uzmanı kodu ile yatmasıda önemlidir.

 2. Merhaba
  Ben bu yıl ATA aof’de is sagligi ve guvenligi bolumune kayit yaptırdım.
  Okul iki yil sonra bitiyor bu sure zarfinda osgb’lerde ya da santiyelerde veya farkli bir kurumda iş sagligi ve guvenligi olarak çalışma sansim bulunmakta mıdır?
  Cevabiniz icin simdiden tesekkir ederim.

  • Merhaba, iş sağlığı ve güvenliği büro elemanı veya farklı görevlerde bulunabilirsiniz fakat resmiyette görev alamazsınız.

 3. merhaba 8 adet işyeri dosyamız var sgk da,biz işyeri hekimi ve iş güvenlik uzmanını merkez olan dosyamızdan sigortalıyoruz, bütün işyerlerinin toplam dakikalarını alarak. sgk bunun yanlış olduğunu söylüyor her işyeri için giriş yapmamız gerekli olduğunu söylüyor ancak biz görev emri imzalatıyoruz, bazı işyerleri için 10 dakika çıkıyor 10 dakika için 1 gün sigorta ödememiz gerekiyor sigortanın isteğine göre ,bu konuyu kendileri de araştırıyor bende araştırmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba, şuanki çalışma sisteminde olması gereken sgk’nın istediği şekilde, isgkatip sistemide böyle çalışsın istenmektedir, uzman veya hekimin bir işyerinde görev alabilmesi için o işyerine ait sgk sicil numarasında çalışan olarak gözükmesi gerekmektedir. Bu durum düzeltilmesi zor olarak gözükmekte, nedeni ise grup şirketlerine ait işyerlerinde osgbler hizmet vermek için şubeleşiyorlar, bireysel çalışanlar merkezden halledilirse yarın osgbler isyan eder. Çalışma bakanlığının toplantısına bakılırsa iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının %80 i osgbler tarafından sağlanmaktadır, bu durumda düzen osgblere göre kurulacaktır diye düşünüyorum.

 4. Merhaba Barış Bey,
  Ben bir firmada tam zamanlı Kalite Mühendisi olarak çalışmaktayım. Firma Dışarıdan bir OSGB den C sınıfı İSG uzmanı hizmeti almakta. Bende C sınıfı SG uzmanıyım. Kendimi Bizim şirkette İSG uzmanı olarak gösterebilir miyim? ( Dışardan hizmet almaya yine devam edeceğiz. Ben sadece destek olmak, işi öğrenmek ve ilerde B sınıfı olabilmek adına bunu isitiyorum)
  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba, çalıştığınız şirkette uzmanlık yapabilirsiniz, isgkatip sisteminden atama yapıp hizmet verebilirsiniz fakat osgb atama yaptığı zaman kısmi süreli ise ikinci bir uzman ataması için katip sistemi hata verebilir. Tam zamanlı bir uzman ataması var ise ikinci bir uzman ataması yapılıyor.

 5. benim kendime ait bir şahıs şirketim var. tesisat projeleri çiziyorum. yanımda çalışanım yok. benim iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğum var mı?

 6. Merhabalar,
  Ben A sınıfı isg uzmanıyım.Kendi şirketimde (az tehlikeli)kendimi görevlendirme yapabilmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor,şimdiden teşekkürler..

 7. Merhaba
  Ben bir osgb bünyesinde çalışıyorum fakat belgem isg katip ataması yok. %51 ortak olduğum şirketimde belgemi isg katipten atama yaptırdım.(Personel sayısı 6 aile şirketi)
  Tam zamanlı atama yapıldı sorun olur mu ? diğer sorum ise şuan çalıştığım osgb isg katip üzerinden belgemi kullanacak kullanabilir mi ? ( tam zamanlı atama olduğu için firma atayabilir mi?)

  • Merhaba, osgb’den sigortanız yatıyor ise tam zamanlı bir işyerinde çalışıyor sayılırsınız bu durumda başka işyerinde çalışamazsınız. 2-) Tam zamanlı atama yaptığınız zaman diğer işyerlerinde atama yapamazsınız.

 8. Merhaba,Bir işyerinde üretim mühendisi olarak çalışıp aynı zamanda aynı işyerinde içe görevlendirme ile İSG katip üzerinden sözleşme yapmışsanız, sigorta priminiz yatarken meslek kodunuzun 30 gün boyunca isg uzmanı olarak gösterilmesi şart mıdır veya çalışan sayısına göre kanuni süre kadar isg uzmanı ayın geri kalanı için başka bir meslek kodumu gerekir.

  • Merhaba, sigortanızın iş güvenliği uzmanı olarak yatırılması belge yükseltilirken çalışma süresinden saymaları için önemlidir. 30 gün boyunca gösterilirse süre hesabınızda işinize yarayacaktır.

 9. Bn c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım kaç şirketle anlaşabilirim ve her şirketten nekadar para alırım aylık

 10. Merhaba hocam, Ben 10 dan az çalışanı ve az tehlikeli olan kendi aileme ait şirkette çalışmaktayım. Aynı zamanda c sınıfı isg uzmanıyım. Bir üst sınıfa geçmek maksadıyla ne yapmam gerekir.

 11. Barış Hocam merhaba, ben inşaat mühendisiyim aynı zamanda C sınıfı isg uzmanıyım, şu anda çalışmıyorum, eğer şimdi sigortalı kısmi olarak isg katip üzerinden bir kaç firma ile sözleşme yaparsam, daha sonra inşaat mühendisi olarak başka firmada görev almam sıkıntılı bir durum oluşturur mu?

  • Merhaba, eğer mühendis olarak farklı firmada tam süreli çalışma şeklinde sigortanız yatarsa evet sıkıntılı bir durumdur ama anlayabilirler mi o kısmını bilemiyorum.

 12. Merhaba Barış Bey,
  Kamuda çalışan, tehlike sınıfına uygun iş güvenliği uzmanlığı sertifikası olan ve bu işi yapmak için istekli olan personel varken kurumun dışarıdan (OSGB) hizmet alımıyla yükümlülüğünü yerine getirmesi, ilgili personelle çalışmak istememesinin mevzuata uygunluğu açısından değerlendirebilir misiniz? İdarelerin bu şekilde bir takdir hakkı var mıdır?

  • Merhaba, üst yönetici onayı görevlendirme yapılmakta, fakat inisiyatif konusunda isterseniz alo 170’e sorun daha doğru ve çözücü bilgi olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir