İSG Haberleri

İş güvenliği uzmanı olmak isteyenler 100 bini aştı

Cumartesi günü yapılacak iş yeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavına toplam 104 bin 612 kişi başvuru yaptı.

 

Başvurulardan 16 bin 403’ü A ve B sınıfı uzmanlık için oldu. Sınava en fazla başvuru 79 bin 565 ile C sınıfı uzmanlıkta yaşanırken, en az başvuru ise 8 bin 644 kişiyle iş yeri hekimliğinde gerçekleşti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, son günlerde bazı gazetelerde “riskli sınıfta yer alan küçük iş yerlerinin de iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli çalıştırmak zorunda olduğu, bu yükümlülükleri yerine getirmeyen iş yerlerine çok büyük rakamlarda cezalar uygulayacağına” ilişkin haberlerlerin yapıldığını belirtti.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun öncelikli amacının iş yerlerinin risklerini belirleyerek değerlendirme yapmaları ve iş kazasına sebep olabilecek riskleri ortadan kaldırmak olduğunu ifade eden yetkililer, bakanlığın bu anlayışa uygun olarak 2014 yılında, hayati risk taşımayan iş yerleri için işverenleri bilgilendirme ve bilinçlendirmeye öncelik vereceği ve cezalandırmayı en son çözüm yolu olarak uygulayacağını bildirdi.

-Cumartesi yapılacak sınava 104 bin başvuru

Yetkililer, iş yeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavının 21 Aralık Cumartesi günü yapılacağını belirterek, söz konusu sınav neticesinde piyasanın iş güvenliği uzmanı ihtiyacının büyük ölçüde giderileceğine işaret etti.

Buna göre, cumartesi günü yapılacak sınava toplam 104 bin 612 kişi başvuru yaptı. Başvurulardan 16 bin 403’ü A ve B sınıfı uzmanlık için oldu. En fazla başvuru 79 bin 565 ile C sınıfı uzmanlıkta yaşanırken, 8 bin 644 kişi de iş yeri hekimliği için müracaat etti.

-Şubat’ta bir sınav daha olacak

Bakanlık yetkilileri, 2014 yılı Şubat ayında A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanlığına geçiş için bir sınav daha yapılacağını açıkladı.

Yapılacak bu sınavlar sonucunda çalışma hayatındaki iş güvenliği uzmanı yetersizliği sorununun tamamen çözülmesinin hedeflendiği belirtildi.

Öte yandan yetkililerce, 2014 yılı başında yürürlüğe girecek hükümlerin yalnızca “iş güvenliği uzmanı çalıştırma, iş yeri hekimi veya diğer sağlık personeli çalıştırmaya” yönelik hükümler olduğu ifade edildi.

-Toplantılara, 30 bin kişi katıldı

Bakanlığın iş sağlığı ve güvenliği alanında işverenleri bilinçlendirmek ve kamuoyunun bu konuya olan duyarlılığını artırmak amacıyla 81 ilde 30 bin kişinin katıldığı kanun tanıtım toplantıları düzenlendi.

Ayrıca, bakanlığın internet sitesinde apartmanlar, kuaförler, lokanta, pastaneler, kasaplar ve çağrı merkezleri gibi mikro ölçekli iş yerlerine “yol gösterici” nitelikte 11 adet risk değerlendirme rehberi yayınlandı.

Yıl sonuna kadar bu rehberlerin 20’ye ulaşması amaçlanırken, yine 10 işçiden daha az işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli küçük işletmelerdeki maddi yetersizlik ve bilinç eksikliği gibi faktörler değerlendirilerek, bu iş yerlerinin iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırmalarına destek sağlamak üzere yönetmelik hazırlanarak ve Başbakanlığa gönderildi.

Piyasanın iş güvenliği uzmanı ihtiyacını karşılamak amacıyla mühendislik ve mimarlık fakültesi mezunlarının tamamına, iş güvenliği uzmanı olma hakkı verildi, C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifika sahibi olanlara A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifika sahibi olabilmesi imkanı sağlayacak sınav hakkı da tanındı.

AA

Barış Büyükterzi

İş güvenliği uzmanlığına 3 Ocak 2011 tarihinde başladım, halen devam etmekteyim. Bunun yanında asbest söküm uzmanlığı, lpg sorumlu müdürlük ve ilkyardım eğitmenliğim bulunmaktadır. Atölye OSGB, ilkyardım eğitim merkezi ve sağlık laboratuvar şirketlerinin kurucusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu