İş güvenliği

İş Güvenliği Uzmanı nerelerde çalışabilmektedir

İş Güvenliği Uzmanı olmak isteyen arkadaşların neredeyse ilk sorusu iş bulunur mu? ve Nerede çalışabiliriz olmakta…

İş Güvenliği Uzmanı olduktan sonra kamuya kpss dışında herhangi bir atamanın söz konusu olmadığını hatırlatıp devam etmek istiyorum.

İş Güvenliği Uzmanı olarak kamuda nasıl çalışabiliriz?

Kamu kurumlarında uzman olarak çalışabilmek için atamamızın diğer meslekteki gibi yapılmış olması gerekmektedir. Atama yapıldıktan sonra çalışılan kurum istediği takdirde iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirir. Görevlendirmede kendi mesleğinizin yanında aylık çalışma süreniz 80 saati aşmamak koşuluyla iş güvenliği uzmanlığı yapabilirsiniz.

Peki kamuda uzman olarak çalışırsam katkısı ne olacak?

Kamu kurumlarında uzman olarak çalışma yaptığımızda, çalışma süremize bağlı olarak ek ödeme yapılmakta, (yani şuan gazetelerde abartıldığı gibi kamu kurumlarında görev yapan her iş güvenliği uzmanına 1200 tl ek ödeme yapılmayacaktır.) Şöyle ki; işyeri tehlike sınıfı ve çalışan sayısına bağlı olarak maximum 80 saati dolan iş güvenliği uzmanı 1200 tl ek ödeme alabilecek.

Hatırlatma: Kamu kurumları 30.06.2014 ‘ten tarihinden itibaren iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme zorunluluğu bulunmaktadır.

Özel sektörde nasıl iş buluruz?

Yine abartılan veya yanlış anlaşılan bir nokta bulunmakta, iş güvenliği uzmanı olunca sanki iş kendiliğinden gelecek gibi bir hava esmekte ki, kesinlikle böyle değil…

Özel sektör diğer meslek dalları nasıl iş aramakta ise bu alanda da bu şekilde bir arayış söz konusudur. Artı bir kaç yön bulunmakta, bunlardan biri çalışma bakanlığının uzman ve hekimler için açtığı ve online bildirim işlemlerinin yapıldığı http://www.isgkatip.com/  sitesidir. Buraya girip kendinizi kaydettiğinizde bazı işyeri sahipleri sizleri arayabilir.

Özel sektörde fazla mesai ile 217.5 saati geçmeyecek şekilde çalışabiliriz. ( Tabiki yine tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak hesaplanacaktır. )

Sektör ayrımı söz konusu mu?

Yetki anlamında sektör ayrımı bulunmamaktadır. ( C sınıfı iş güvenliği uzmanının Diğer tehlike sınıflarına bakabilecek olması haricinde… ) Fakat işverenler tarafından bazen ayrım söz konusu olabilmekte, örnek verecek olursam İnşaat firmasında görevlendirilecek iş güvenliği uzmanın inşaat mühendisi olması tercih edilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu