İş güvenliği

İsg-katip’teki işveren ataması duyurusu ne anlama gelmektedir?

Öncelikle bakanlık duyurusunun tam metnine ve linkine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İŞVEREN/İŞVEREN VEKİLİ ATAMALARI HAKKINDA

Elliden az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin işveren veya işveren vekili tarafından yürütülebilmesi için İSG-Katip sistemi üzerinden yapılacak görevlendirme adımları ekli kılavuzda yer almaktadır. Kullanıcının görevlendirmeyi yapabilmesi için SGK sisteminde işveren, işveren vekili ya da yönetici olarak tanımlanmış olması gerekmektedir. Eğer ilgili tanım yapılmamışsa işyerinin bağlı olduğu SGK il müdürlüğü ile iletişime geçilmesi tavsiye olunur.

https://isgkatip.ailevecalisma.gov.tr/Logout.aspx

Yukarıdaki linkten atamanın nasıl yapılması gerektiği ile ilgili pdf dosyasına ulaşabilirsiniz.

Aslında başlık bi kaç şey ifade edebilir. Bilindiği üzere 1 temmuz 2020 tarihinde 50’den az çalışanı olan ve Kamu kurumları iş sağlığı ve güvenliği kanununa tam olarak tabi oldu.

Biz uzmanlarda Bakanlığımız tarafından hep son dakika gol yediğimiz için bu duyurudan yola çıkarak bir kaç çıkarımda bulunuyoruz.

  • Bu duyuru yayınlandığına göre o zaman 8 yıl boyunca ertelenen kanunun maddesi bu kez ertelenmeyecek.
  • Bir üst tehlike sınıfına bakma durumu da ertelenmeyecek

(Bknz. )

C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının yetkisindeki tehlike sınıflarına hizmet verebilme süresi, 22 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazete’te yayınlanarak yürürlüğe giren Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun‘un 16. maddesi ile 1 Temmuz 2020tarihine uzatıldı.

Ben bu başlıkta aslında vurgulamak istediğim madde ise şu kısım;

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

Madde 6 da İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri kısmında

(Ek cümle: 10/9/2014- 6552/16 md.) Belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmayan ancak 50’den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili tarafından Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler.

Bakanlık aslında duyurusunda bu hizmetleri yürütecek olan kişilerin atamalarının nasıl yapılacağını açıklamış oldu.

Eh bizde bu duyurudan, 8 yıl sonra yürürlüğe giren kanuna hoşgeldin diyelim. Tabi bir virajdan yine dönmezse…

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. merhabalar
    faktoring genel müdürlükte (50 kişi üstü) kısmi süreli sgk lı çalışmaktayım. 15 ayrı şehirde firmanın şubeleri (5 ve altında çalışanı olan ) bulunmakta ve isg görevlendirilmesi yapmak istiyorum. izlemem gereken Yol için kıymetli desteğinizi rica ederim.
    teşekkür ederim

    1. Merhaba, maalesef tüm şubelerde kısmi süreli olarak sigorta yapmanız ve sözleşmeniz olmalı, daha sonrasında isgkatip sistemi üzerinden atama yaparsınız. (Yasal olarak izlenmesi gereken yol)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu