İş güvenliği

Kamu Kurumlarında İş Güvenliği Uzmanı Olmak

Evet ne zamandır yazmayı istediğim bir yazı ve nihayet yazmaya başladım, sanırım iş güvenliği konusunda en çok sorulan sorulardan biridir…

Kamuda çalışabiliyoruz mu?

Kamuda Nasıl Çalışabiliriz?

Kamuda iş güvenliği uzmanı nasıl olunur?

…. diye gitmektedir. Öncelikle başlığın yanlış anlaşılmasının önüne geçmek için şunu belirtmeliyim. Çalışma Bakanlığında İş Güvenliği Uzman Yardımcılığı kadrosundan bahsetmeyeceğim ama bildiğim kadarını kısaca açıklamak gerekirse bu kadro için İş Güvenliği Uzmanı olmak gerekmemektedir. Kpssp13 puan türünden hesaplanacak puan ve bir kaç mülakat sonrasında şansınız yaver giderse girebilirsiniz.

Gelelim bizim meselemize…

Kamu kurumlarında bireysel olarak iş güvenliği uzmanlığı yapamazsınız. Bildiğiniz üzere bakanlık ya osgb olma yada bünyede yer alma şartıyla resmi uzmanlık yaptırımına izin vermektedir.

Bu durumda kamu kurumlarında yer almanın iki yolu vardır.

1-) Kamu kurumu Çalıştığınız Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ile anlaşır uzmanlığını siz yaparsınız ve böylelikle kamuda çalışmış olursunuz.

2-) Zaten kamu personelisiniz ve iş güvenliği uzmanlık belgeniz var, kurum sizi görevlendirir ise kendi işiniz yanında max. 80 saat şeklinde hizmet verebilirsiniz.

80 saat neye göre hizmet verebilirim?

Kurumdaki çalışan sayısına göre.. Burada bildiğiniz gibi İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik  ile değişmiş bulunmaktadır.

Az Tehlikeli sınıfta bulunan işyerlerinde Çalışan Başına: 6 dk – Düzeltme 10 dk

Tehlikeli Sınıfta bulunan işyerlerinde Çalışan Başına: 8 dk – Düzeltme 20 dk

Çok Tehlikeli Sınıfta bulunan işyerlerinde Çalışan Başına: 12 dk – Düzeltme 40 dk

Çalışma süreleri güncel yönetmeliğe göre düzeltilmiştir.

Şeklinde hesaplanarak sürenizi bulabilirsiniz.

Ek Ödeme: Çalıştığı saat başına personele 200 gösterme rakamı yani yaklaşık 15 tl gibi bir ücret ek olarak verilecek ve damga vergisi hariç bir kesinti yapılmayacak.

Yani dışarıdan bir iş güvenliği uzmanı sadece danışmanlık hizmeti verebilir ki bunuda Çalışma Bakanlığı yasal olarak uzman bulunmamaktadır diye cezai işlem yapabilir.

Yazıya sorunuz oldukça ilavelerde bulunabilirim…

İlgili Makaleler

55 Yorum

 1. kamuda çalişan isg uzmanları sadece bireysel oalrak başka biyere tabi olamdan risk analizi hizmeti verebeilirmi…

    1. Kamuda memur olup ,isg katipten görevlendirilmek suretiyle calışan isg uzmanı olarak Risk analizi ,acil eylem planı ve çalışanlara verdigim isg eğitimlerinden yönetmelikte yazan saat ücreti dışında ücret alma hakkım var mi?

     1. Böyle bir hakkınız bulunmamaktadır, zaten iş güvenliği uzmanının görevleri bunları yapmaktır.

 2. 1) orman bölge müdürlüğünde mühendisim iş güvenliği uzmanıyım aynı zamanda. her ay ek ücret almam için 2016 yı beklemem mi gerekiyor?

  1. Bölge müdürlüğünün sgk sicil numarasından nace koduna bakar, tehlike sınıfınızı ve işçi olarak çalışan sayınızı (taşeron hariç) söylerseniz yardımcı olabilirim.

   1. nace kodu tehlikeli geçiyor. ormancılık üzerine arge yapan resmi bir kurumuz ancak nace kodunda odun kömürü üretim yapan bir yer diye kaydetmişler zamanında. toplam 40 kişiyiz tehlikeli sınıf. neler yapabilirim. teşekkürler

    1. Neler yapabilirim derken neyi sorduğunuzu anlamadım. Tehlike sınıfınızı değiştirmek istiyorsanız sgk’ya internet üzerinden değişme talebi gönderebiliyorsunuz. Eğer tehlikeli sınıftaki kamu kurumu diyorsanız, o konudaki muallak sürmektedir. Yani uzman ve hekim bulundurma yükümlülüğünün kanuna tabi olup olmama konusu. Ancak Risk Değerlendirmesi, Acil durum planı, İsg Eğitimleri vs. yapılmalıdır.

 3. kamuda v.h.k.i. olarak görev yapıyorum.sertifika aldığımda (kurumda onaylarsa) isg uzmanlığı yapabilirmiyim? yoksa isg uzmanı olabilmek için kamuda illaki mühendis teknik eleman gibi bir kadrodamı olmak gerekiyor?

  1. Eğer iş güvenliği uzmanlığı alır iseniz kurum görevlendirme yapar ise 80 saate kadar çalışabilirsiniz.

 4. Merhabalar
  Kamuda 1 kişinin 80 saat görevlendirilmiş olması yetecek mi?
  *tehlikeli sınıfta yer alan ve 1000 çalışanı olan bir işyeri 1000X8/60=133,3 saat uzman çalıştırmak zorunda, kurumlarda da böyle mi olacak? örnek üzerinden gidilirse 80saat bir uzman 53,3 saat başka bir uzman mı görevlendirilecek?
  cevaplarsanız sevinirim teşekkürler…

  1. Merhaba, Bir uzmanın süresi dolmadan diğerini görevlendiremezsin fakat bir kamu kurumuna sözlü olarak yapabilirsiniz dendi. Hiç denemedim ama katip üzerinde süre elle yazıldığından belki bölme işlemi yapılabilir.

 5. kamu da isg katip üzerinden görevlendirme 4857 ye göre yapılabiliyor.anladığım kadarıyla iş yerinde en az 50 adet işçi varsa olabiliyor bunlarda su an 1400 tl ek gelir elde ediyor.örnek belediyeler tcdd …

  1. Evet İş Kanunu mülga madde 81. halen devam etmektedir. İşçi olarak 50 ve üzeri çalışan var ise tabi durumdadır. Evet 1.5 yıl danışmanlık yaptığım TCDD’de dahil.

 6. osgb vasıtasıyla bir kamu kurumunda 90 saat B sınıfı uzman olarak görevlendirilmek için teklif aldım..ama kamu kurumu olduğu için terettütlerim var.kamuda isg nasıl yürür bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim..

  1. Demiryollarının 2 yıl İş Güvenliği Danışmanlığını yaptım, işler biraz zor ilerliyor. Yaptırım konusunda özellikle, oradan oraya yazılan yazılar arasında kaybolabilir yapılacaklar.

 7. kanun kamuda tam zamanlı çalışan için ücret belirlememiş. zaten mesai usulü çalışılan bir kurumda(okul)aslı görevin yanında çalışma şansı yok.bu konuda bilgi verirmisiniz

  1. Aslı görevinin yanında çalışma şansı yok ise uzmanlık yapamayacaktır demek ki, ücret belirtmedi dediğiniz kısmı anlamadım.

 8. Öncelikle merhabalar..
  Yukarıdaki soru&cevap kısmından okuduğum kadarıyla soracağım soruyu cevaplayabilecek bilgi&deneyime sahip oldugunuz kanısına vardım..

  Kimyager ve İSG uzmanıyım.Fakat şuanda TÜİK’te sözleşmeli ‘4-C’ personel statüsünde çalışmaktayım.Kamuda 2016’da zorunlu isg uzmanı çalıştırılması ile ilgili olarak şuanda çalıştığım pozisyona ek olarak İSG uzmanı olarak da görev alabilir miyim ? Görev alınması için ‘KADRO’ şartı söz konusu mu ?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

  1. Merhaba, kanunda “işveren çalışanları arasından iş güvenliği uzm. vs görevlendirir.” denildiği için o işyerinin çalışanı olduğunuza göre kadro şartı olmayanlarda görevlendirilmektedir.

   1. Merhabalar ben sağlık bakanlığı kamu hastaneler birliği genel sekreterliğinde isg uzman olarak görev yapmaktayım.Ama sağlık bakanlığı bize herhangi bir ek ücret vermemektedir,gönüllü olarak çalışıyorum.Ki paraya bakmadan bu işe girdim.ama karşılığını alamayınca insanın da zoruna da gidiyor açıkçası.Benım asıl sormak istediğim soru şu;
    Acaba ileri ki zamanlar da İSG UZMAN OLARAK KADRO VERİRLER Mİ BİZE BU HAKKI VERİRLER Mİ.YOKSA SADECE HER ZAMAN GÖREVLENDİRİLME ŞEKLİNDE Mİ GÖREV YAPACAĞIZ.BANA BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ MEMNUN OLURUM.

    1. Merhaba, bu sorunun cevabını vermek çok zor, hele ki ülkemizde, lütfen yanlış anlamayın ama bi bakarsınız çalışma bakanı yaparlar bi bakarsınız iş güvenliği uzmanlığı kaldırırlar. Duyduğumuz kadarıyla kamularda kadro sadece çalışma bakanlığında olacak ama tabi dediğim gibi bilmek zor.

 9. Merhaba, üniversiteye bağlı yapı işleri daire başkanlığında mühendisim c sınıfı sertifikam var. Dairemiz görevi gereği 20 -25 personelle kampüsümüzde yapılmakta olan inşaatları denetliyor. Çalıştığım kurumda daha önce ne isg eğitimi ne risk analizi ne de acil durum planları yapılmış. Daire başkanı resmi olarak beni görevlendirmek istiyor fakat inşaatlar çok tehlikeli sınıfda olan iş yerleri ve sorumluluk gerektirdiği için ben pek istemiyorum. Bu konuda ne yapılmasını önerirsiniz?

  1. Merhaba, eğer inşaat olarak nace kodu var ise sizin sınıfınız yetmeyeceği için görev alamayacaksınız, dışarıdan hizmet alabilirsiniz veya A sınıfı belgeye sahip bir uzman görevlendirilmelidir.

  1. Kamuda çalışanların kendi işyeri veya diğer kamu işyerlerinde çalışma imkanı var. Dışarıda çalışma yapamazsınız.

 10. Merhaba;
  1-İGU olarak görevlendirme isgkatip üzerinden mi yapılmalıdır?ek5 doldurulup isggm ye gönderilmesi yeterli midir?
  2-örneğin 30 kadrolu 2 sözleşmeli (4b) 7 taşeron firma görevlisinin bulunduğu kamu kurumunda toplam çalışan sayısını kaç almamız gereklidir?

  1. Merhaba, Kamuda çalışacak personel katipten sözleşme yapmayacak, ek5 doldurulup gönderilmesi yeterlidir. Memurlar kanuna şimdilik tabi olmadığı için sadece sigortalı çalışanları almanız gerekir.

 11. Bir univ hastanesinde teknisyen olarak calısmaktayım.C snıfı isg uzmanıyım.İSG brimi kurulamıyor.Egitimi dısardan osgb briminden satın alınıyor.Ben 3 yıllık(B ye gecis)sürenin baslayabilmesi icin 1 saat, 1 gun bilele olsun görevlendirme istiyorum.Ancak müdürleri buna ikna edmiyorum.Suan A sınıfı isg uzm.egitim gorevlendirilmesiyle gönüllü calıcmakta .İzlenecek yol hakında yardımcı olurmusunuz

  1. Eğer kendi kurumunuz sizi görevlendirmiyor ise başka kurumlara başvuru yapabilirsiniz, ancak kendi kurum yetkilinizinde onayı alarak farklı bir kurumda isterse sizi çalıştırabilir.

 12. Merhabalar ; Ben Kamu hastanesinde taseron olarak idarede çalışıyorum . C sınıfı iş saglığı ve güvenliği uzmanı oldum. Bu durumda hastane beni görevlendirebilir mi yada farklı nasıl bir yol izleyebilirim kamu da çalıştırılamaz mıyım ?

  1. Merhaba, hastane çok tehlikeli sınıfta yer aldığı için C sınıfı uzman olarak görevlendirilmeniz için bir A sınıfı uzmanının tam zamanlı çalışması gerekir. Diğer kamu kurumlarında çalışmak için onlara başvurabilir, çalıştığınız kamudaki yetkiliden izin alarak çalışma imkanınız bulunmaktadır.

 13. Merhaba Barış bey,
  İş güvenliği uzmanlığı hakkında sizden bilgi almak istiyorum. Kamu çalışanıyım ve çalışmakta olduğum kurum iş sağlığı işini tarafıma yaptırmak istiyor. Ancak bu işi yapmak istemiyorum, bunu üstlerime de ilettim. Kamu çalışanı olarak, görevlendirme verdikleri takdirde iş güvenliği uzmanlığını yapmak gibi bir zorunluluğum var mıdır. İş güvenliği uzmanlığını yapmak istemiyorum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. Merhaba, kusura bakmayın anca yazabildim. 6331 sayılı İSG kanunu İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları
   MADDE 8’de (7) “Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir.” Sizin onayınız olmadan görevlendirme yapılamaz. Görevlendirme istemediğinize dair dilekçe yazabilirsiniz.

   1. kamuda memur olarak çalışıyorum, yükardaki maddeye istinaden (6331 sayılı kananun 8. madde 7 fıkrası) başka bir kurumda iş güv uz olarak çalışmak istiyorum ancak kurum konuyu bilmediğinden onay vermiyor. ne yapabilirim. onay vermeme yetkisi varmı:
    “5018 sayılı Kanuna göre kamu görevlileri; kamu kaynaklarının etkili, ekonomik, verimli ve hukuka uygun olarak elde edilmesinden, yönetilmesinden, kullanılmasından, korunmasından, kötüye kullanılmaması ve her an hizmete hazır bulundurulması için gerekli önlemlerin alınmasından sorumludurlar.” bağlayıcı olurmu. nasıl ikna edebilirim. yasal prosedür nedir yardımcı olurmusunuz. (cahitemrem@gmail.com)

    1. O maddede üst yöneticinin onayı ile denmektedir, maddeye göre onay vermeme yetkisi bulunduğunu anlamaktayım. Diğer kanunlar olan bağını alo 170 sorarak öğrenebilirsiniz. İkna yolunda da sunum yapabilirseniz belki fikri değişebilir.

 14. Adalet bakanlığında 4/bli personelim 2 yıllık işg okuyup sertifika alsam isg uzmanı olarak görev yapabilir miyim

 15. Merhabalar. Meslek lisesinde Bilgisayar Öğretmeni yim. C sınıfı sertifikaya sahinim. Kurumumuzda 85 çalışan var. Yazınıza göre çalışan başına 10 dakika yani 850 dakikalık bir açık var kurumumuzda. En fazla 80 saat ek ders karşılığı ücret alabileceğimiz göre kurumumuzda 8 kişi görevlendirilebilir mi ? (850 saat ediyor her kişi için 10 dakika dersek)

  1. Merhaba, nasıl 850 saat etti anlamadım, 85 çalışan 10dk= 850dk/60= 14,16 saat toplam görevlendirme olacak bir kişi görevlendirilecek. Saat üzerinden hesaplanarak ücretini alacak.

 16. Merhaba baris bey.kamuda bir hastanede bireysel olarak isg uzmani olarak calismam için teklif geldi.yazinizda kamu kurumlari osgb den hizmet almak zorunda demişsiniz. Fakat alo 170 aramizda yapacagimiz sozlesme ile hizmet alimi adi altında calisabilecegimiz bilgisini verdi.acikcasi aklim karisti.

  1. Merhaba, ben kamu kurumları osgb’den hizmet alsın demedim, iki yoldan biri bu dedim. Hizmet alımı yapılacak yer osgb zaten osgb olarak hizmet verilebilir olduğunu yazmıştım. Bireysel olarak o işyerinin çalışanı olmadığınız için çalışamazsınız.

   1. Almak zorunda derKen hizmet aliminin yolu budur dediğinizi vurgulamak istemistim. Bugun 2 defa daha farkli kisilerden teyit etmek adina 170 i aradim.kamu calisani degilseniz bile hizmet alimi sozlesmesini bireysel yapabilirsiniz dediler.

    1. Burada kurumun nasıl hizmet alımı uyguladığı çokta önemli değil, kurum sizi çalışan olarak gösteremez ise çalışanları arasında sayılmazsınız, bu durumda osgb’den hizmet almak zorunda kalır. İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri yönetmeliğinde iki tür hizmet olmak zorunda demektedir.

     1. Evet yometmelik hizmet alimi osgb den alinir diyor.yonetmelikte kendi personelinin 80 Saatini kullanabilir de diyor ama 160+20 saatini kullanabiliyorsunuz mesela? Ayrica kendileri bireysel olarak sozlesme yapmanizda bir engel yok diyor.

     2. 80 saatini kullanabilir demiyor, 80 saatine ücret öderim diyor. Bence orada sigortanız yapılabilirse görevlendirme yaparsanız, eğer sigortanız yapılamıyor ise kaçak çalışmaya girer. İSG-Katip sistemi engellemediği için hangi işyerine giriş yaparsanız görevlendirme yapılabiliyor, ama doğru değil benim mevzuat anladığım bu siz isterseniz yapın.

 17. İyi günler. Bir kamu kurumunda asıl işimin yanında isg uzm olarak görevliyim yaklaşık 4 senedir. Ücret alımı için dava açmıştım kazandım. Bunu alırken geçmişteki ödemelerim için alacağım faiz oranı ne olmalıdır ?

  1. İyi günler hesaplamalar hakkında bir bilgi sahibi değilim, sizleri yanlış yönlendirmek istemem.

 18. Merhaba bir kamu kuruluşunda tehlikeli sınıfta olan işyerinde vhki kadrosunda olup isg uzmanı yerine görevlendirildim bu yasalmı bu görev nasıl iptal edilir

 19. Merhabalar bir kamu kurumunda işçi kadrosundayım. İsg uzmanlığı sertifikası alırsam kurumumda isg uzmanlığı yapabilir miyim? İllaki 657 devlet memuru olma şartı varmıdır?

 20. SELAMLAR. BEN BİR KAMU KURUMUNDA İNŞAAT MÜHENDİSİ OLARAK GÖREV ALMAKTAYIM. C SINIFI SERTİFİKAYA SAHİBİM. KURUMUMUZDA 22 KİŞİ ÇALIŞIYOR VE TEHLİKE SINIFI “AZ TEHLİKELİ” GÖZÜKÜYOR.

  KANUNDA KİŞİ BAŞINA EN AZ 10 DK EĞİTİM VERİLECEĞİ YAZDIĞI İÇİN HESABA GÖRE 22X10 = 220DK EDER. O DA 3,67 SAAT GÖREVLENDİRME DEMEK, DOĞRU MU?

  BEN KURUMUM İLE KONUŞUP HAFTADA 4 SAAT GÖREVLENDİRME YAZDIRSAM, BU 4 SAATLİK GÖREVLENDİRMEM SÜRESİNCE DE HEM EĞİTİMLERİMLE HEM DE RİSK ANALİZLERİMLE İLGİLENSEM, AYNDA 16 SAAT EDER. BÖYLE BİŞE MÜMKÜN MÜ? OLUR ALABİLDİKTEN SONRA HAKEDİŞ BU ŞEKİLDE HESAPLANABİLİR Mİ?

  1. Merhaba, eğitim ve risk değerlendirme hizmetlerini yerine getirmek için atama gerekir ama ücret hesabını bilemem kurumunuz ile görüşmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu