İş güvenliği

Kişisel koruyucu donanımlar ve özellikleri

İnternet bulup bir araya getirmek istedim.

BARET

Tesislerde çalışan kişilerin herhangi bir kaza anında darbelere, cisim düşmesine ve temas anında (alçak gerilimde) elektrik çarpmalarına karşı başı koruyan güvenlik  (şapkası) malzemesidir.
Baretlerde de renkler değişik anlam ifade etmektedir.

 

Beyaz Baret : Yöneticiler ve ziyaretçiler içindir.

Sarı Baret : İşçiler içindir.

Mavi Baret  : Bakım grubu içindir.
Kavuniçi Baret  : Ustabaşı ve teknisyen içindir.
Kırmızı Baret  : Yangın, savunma personeli ve kalite kontrol ekipleri içindir.
BARET KULLANMANIN FAYDALARI
• Elektrik çarpmalarında başı korur.
• Fırlayan veya yukarıdan baş üzerine düşen ağır malzemelerin baş kısmını yaralanmadan korumalı.
• Çalışırken başın sağa veya sola hareketi nedeniyle sert ve keskin kısımlara başın çarpması ile meydana gelebilecek kazalardan korumalı.
• Çalışırken uzun saçların statik elektrik tesiri ile dağınık şekildeki saçların makinenin  dönen kısmına sarılması nedeniyle oluşan kazaların önlenmesini sağlamalı.
• Baş koruyucusu olarak en çok BARET kullanılır.
BARETLERİN YAPISI
Herhangi bir deliği ve madeni aksamı bulunmayan darbeye, neme, ısıya, ,ağa, suya, aside, tere ve elektriğe karşı dayanıklı, tek parça olarak ağırlığı 450 gr’ dan fazla olmayan önünde siperliği olan kubbeye benzer şekilde yalıtkan malzemeden imal edilir. Baretin başla temasını sağlayan baş üstü ve çevre bantları vardır. Çevre bandı genişliği 30 mm’ den az olmayacak şekilde, yumuşak ve terletmeyecek bir malzemeden yapılmış olmalı, ayrıca baret ile en az 5 mm havalandırma aralığı olacak şekilde dizayn edilmeli ve değişik ölçülerde kişilerin giyebileceği şekilde ayarlanabilir olmalıdır. Baş üstü bantları en az 4 adet olmalı ve çevre bantlarıyla sağlam bir şekilde birleştirilmiş olmalı ayrıca baretin içi tepe üst noktasıyla ara mesafesi 30 mm’ den düşük olmamalıdır. Baret kafaya en az 8 cm geçmeli eğilimli çalışmalarda kafadan düşmemelidir. Baret 50 Hz’ lik 20.000 V’ luk delinme gerilimine mukavim olmalı. Bu gerilim değeri kullanıcıya koruma sağlayacak gerilim değeri olarak kesinlikle düşünülmemelidir.
BARETLERİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ
 • Norm numarası: EN 397
 • Baret darbeye, neme, ısıya, yağa, aside, tere ve elektriğe karşı dayanıklı malzemeden imal edilmiş olmalıdır.
 • Baretin gövdesini güçlendirmek için yapılan ve önden arkaya doğru uzanan öndüle çıkıntılar maksimum 5 tane olmalıdır.
 • Baretin siperliği, minimum 4 cm, maksimum 5 cm olmalı ve gövde ile açı görüşü engellemeyecek şekilde olmalıdır.
 • Baretin isteğe bağlı olmak koşulu ile 3 numara altında imal edilir. Bunlar 50-54, 54-57 ve 57-62 cm.’ dir.
 • Baret baş çevre bandı ayarlanabilir olmalı. Genişliği 30 mm’ den küçük olmamalıdır.
 • Ter bandı, baş çevre bandının bir parçası olabileceği gibi, sökülür takılır da olabilir. Ter bandı en az alın kısmını kapsayacak büyüklükte olmalıdır.
 • Baş çevre bandı en az 4 adet baş üstü bandı ile donatılmalı, baş üstü bandının genişliği minimum 20 mm. olmalıdır.
 • Baret hava alacak şekilde dizayn edilmelidir.
 •     a- Baş çevre bandı en büyük numaraya göre ayarlandığında baret ile kafa arasındaki açıklık mm’ den küçük olmamalıdır.
 •     b- Baş üstü bantları ayarlandığında, baret üst noktası ile 30 mm.’ lik bir boşluk olmalıdır.
 • Koruyucu yastık, kauçuk, plastik köpüğü vb. esnek bir malzemeden olmalıdır.
 • Çene kayışı uygun malzemeden en az 13 mm eninde ve ayarlanabilir olmalıdır.
 • Baretin başa geçen kısmı 80 mm’ den az olmamalı ve eğik çalışıldığında baret kafadan düşmemelidir.
 • Baretin tüm kısımları ile ağırlığı 450 gr’ dan fazla olmamalıdır.
 • Baret 50 Hz’ lik 20.000 V’ luk gerilime 3 dakika dayanabilecek yalıtkanlığa sahip olmalıdır.
 • Baret TS 2429 da belirtilen mekanik testlere karşı mukavim olmalıdır.

Gözlükler:

Hangi Renkleri Kullanmalıyız;

Şeffaf Kullanım : İç alanlarda darbeye karşı kullanılması önerilir.385 nm.ye kadar %99,9 radyasyona karşı UV filtreli koruma sağlar. Polikarbonat lens darbelere dayanıklılık gösterir. Kimyasallara karşı asetat lens önerilir.
Gümüş Renk Kullanım : Yüksek performanslı lens iç ve dış alanlarda yapay ışığı azaltmak ve güneş ışığının kızgınlığını azaltmak amacıyla önerilir. 385nm. ye kadar %99.9 radyasyona karşı UV filtreli koruma sağlar.
Füme Renk Kullanım : Güneşe karşı dış alanlarda çalışanlara gözü yormaması için önerilir. Araba kullanırken trafik ışıklarının ayırt edilmesine yardımcı olur. 385 nm.ye kadar %99.9 radyasyona karşı UV filtreli koruma sağlar.
Sarı Renk Kullanım : Az ışıklı ortamlarda ışığı artırıp, çok ışıklı ortamlarda ışığın yorucu etkisini azaltır. 400nm.ye kadar %99.9 radyasyona karşı UV filtreli koruma sağlar.
Kırmızı Renk Kullanım : Darbelere karşı korumayı garantileyerek , UVA&UVB  ışınlarının gözle görülür raylardan ( mor ve mavi ) 25nm seviyesine kadar  emilerek göze gelmesini sağlar. Bu lens UV ışınlarını 525nm seviyesine kadar %99.9 emer.
Kahverengi Renk Kullanım : Güneş ışığı ve parlamalarına karşı gözü zarar vermekten korur. Araç kullanırken trafik ışıklarının ayırt edilmesine yardımcı olur. Işık değişimlerinde kontrast atarken mercek rengi sebebiyle gözün daha iyi uyum sağlamasını sağlar. 385.nm ye kadar %99.9 radyasyona karşı UV filtreli koruma sağlar.
Kobalt mavi Renk Kullanım : Aşırı sıcak alanlarda ergimiş metal ve sıçramalarda çıplak gözle görülmeyen ışınlara ( INFRARED ) karşı koruma sağlar. Darbe gelebilecek durumlar için uygun değildir.
I.R SH:1.7-3-5 : Kaynak için kulanım: SH 1.7= kaynakçı asistanı. SH 3&5=oxy-kesikler, gaz kaynağı, %99.9 UV filtreli, radyasyona 385 nm.ye kadar absorbe eder.
Kaynak cam SH5: Kaynak için önerilir. Kızılötesi ışınlar için koruma sağlar. Darbe gelebilecek durumlara karşı koruma sağlamaz.
Isıya dayanaklı cam : Toz toprak ve kimyasal çevrede ( temizlik, kimyasal lab. ) darbe riski yoksa önerilir. Aşınma ve kimyasal sıçramalara karşı mükemmel koruma sağlar. Darbe gelebilecek alanlarda kullanımı kesinlikle uygun değildir.
Kişisel koruyucu donanımları almadan katalogları incelemenizi öneririm..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu