İş güvenliği

Tam zamanlı çalışanlar iş güvenliği uzmanlığı yapabilir mi?

Merhaba arkadaşlar, gelen yorum ve soruların neredeyse tamamına yakını bu başlık ile ilgili…

Tam zamanlı çalışıyorum kendi işyerimde veya başka işyerinde iş güvenliği uzmanlığı yapabilir miyim?

Öncelikle şunu söylemek gerek, bu soru gerçekten zor bir soru net cevabı vermekte çok zor olacak, o yüzden doğabilecek durumlardan sorumluluk kabul etmemekteyim.

Soru cevap yapalım;

Peki tam zamanlı çalışma nedir?

 •  Aylık fazla mesai hariç 180 saatlik çalışma karşılığıdır. Fazla mesai ile 217 saattir.

Tam zamanlı çalışmalarda sözleşme neden önemlidir?

 • Sözleşme önemlidir, çünkü sözleşmenizde “….başka bir işyerinde çalışamaz…” yazmakta ve 180 saat çalışma yapmakta iseniz çalışmamanız lehinize olacaktır.

 

Bir işyerinde çalışırken başka bir işyerinden sigorta yatabilir mi?

 • Evet yatabilir, ama toplam 30 gün prim yatırılmış sayılmaktadır. Yani 30 günden fazla prim yatırılsa dahi çalışma günü otuz gün sayılacaktır. Prim kazancı üst limiti aşmamış ise yatan tutar kadar olacaktır.
 • 30 gün prim yatsa bile başka işyerinden prim yatabilir.

Kısmi süreli sözleşme yaparsam sigorta zorunlu mu?

 • Evet, bir işyerinde görevli olabilmek için sigorta yatırılmak zorunludur.
 • Emeklilerde ise sosyal güvenlik destek primi ödenmek zorundadır.

Hatırlatma; Tüm çalışma durumlarında da isgkatip üzerinden bildirim yapılmalıdır.

İsgkatip sisteminin şöyle çalıştığı söylenmektedir, bildirimi yapılan uzmanın o işyerinde ki sigortası sorgulayabilmektedir.

Benim karşılaştığım durumlarda ise sigorta sorgulanmadan bildirimde yapılabilmektedir, eğer hata var ise zamanla düzenlenebilir.

İş güvenliği uzmanlığı yönetmelikte engel var mı?

Ek:RG-30/4/2015-29342: İş güvenliği uzmanları tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz.

 

İş kanununda çalışamaz diye madde var mı?

 • 4857 sayılı İş Kanununda tam zamanlı çalışırken başka bir işte çalışamaz diye bir maddeye rastlamadım.  Fakat md. 41 de “Ülkenin genel yararları yahut işin niteliği veya üretimin artırılması gibi nedenlerle fazla çalışma yapılabilir.” maddesi bulunmakta, buradan da sadece o işyerinde fazla mesai kullanabileceğini anlamaktayım.

Bakanlık bu konu ile ilgili ne düşünmektedir?

 • Kamuda çalışan İşyeri Hekimlerine 30 saat dışarıda görev yapabilmeleri sağladılar.
 • Kamuda çalışan uzmana ise sadece kendi kurumu ve kurumunun izni olur ise diğer kamu kurumlarında tehlike sınıfında göre 80 saat görev alabilmeleri sağlandı.

Tam zamanlı uzmanlığı olup, uzmanlık haricinde (Mühendis, Teknik öğretmen vb. ) çalışanlar için ise;

 • Çalıştığı işyerinde görevi ile ilgili fazla mesai yapmıyor ise 37 saate kadar uzmanlık yapabileceği yorumu yapılmaktadır.
 • Ama yukarıda belirtiğim gibi sadece o işyerinde fazla mesai yapılabileceğini anlamaktayım.
 • Diğer işyerlerinde ise yapmamaları konusunda görüş yorumu bulunmaktadır.
 • Yani kanunen yapamaz olmadığından sadece yorum ve görüş bulunmaktadır.

 

Bunun üzerine bimer’e soruldu; işte cevap.

Başbakanlık iletişim merkezine yapmış olduğunuz başvurunuz Genel Müdürlüğümüz görev, yetki ve sorumluluğu çerçevesinde incelenmiştir.
Bir işyerinde tam süreli olarak çalışanların başka bir iş sözleşmesi yapması 4857 sayılı İş Kanunu hükümlerine uygun değildir. Bu nedenle tam süreli iş sözleşmesi ile çalışan ve iş güvenliği uzmanlığı sertifikasına sahip çalışanlar sadece çalıştıkları işyerlerinde tehlike sınıfı uygun olması durumunda görev yapabilirler. Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan iş güvenliği uzmanları ise İş Kanunu hükümlerine göre belirlenen aylık azami çalışma süresi olan 217 saati aşmamak koşulu ile birden çok işyeri ile sözleşme kısmi süreli iş sözleşmesi yapabilirler.

Görüş ve yorum farkını ortadan kaldırmak için eksik olan bu durumun düzenlenmesi gerekmektedir. Bir tebliğ veya yönetmelik veya torba yasa ile son bulabilir.

Eğer görüş ile olacak ise bence iş güvenliği uzmanlığı başlı başına bir iş olduğu kabul edilmelidir ve ona göre davranılmalıdır.

 

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhaba Barış bey,risk analizi hazırladığım işyeri sigorta girişimden, 1 hafta sonra isg katipten bildirim yapmış sorun çıkar mı? Ben rapora hangisinin tarihini atmalıyım? Teşekkürler.

  1. Merhaba, sigorta girişinizin tarihi katip ile aynı olsa daha iyi olurdu, fakat sigorta giriş tarihini atın derim, en azından o gün sigorta nezdinde görevli kabul edilirsiniz.

 2. Merhaba Barış Bey,
  Ben bir kamu kurumunda işçi mühendis olarak çalışıyorum. Aynı zamanda kurumun isg uzmanı olarakda sisteme girildiğimde yaklaşık isg katipte 75 saat’lik süremi kaplıyor. işçi statüsünde çalıştığım için başka bir işte çalışmama sözleşmem açısından bir engel bulunmamaktadır. Dışardan bireysel olarak özel bir şirket ile igu olarak çalışabileceğim süre 30 saatmi?
  Bazı aylarda kurumumda fazla mesai yapıyorum ve her ay 1 pazar nöbetçi olarak çalışıyorum. yani bazı aylatda çalışma sürem 190 saat + 1 pazar oluyor. bu durum igu olarak süremde bir kısalmaya neden olurmu.örneğin kumumda 10 saat fazla mesai yaptığımda igu sürem 20 saatemi düşer? süre üzerinde pazar mesaisinin bir etkisi varmıdır?
  dışardan bireysel olarak çalıştığım şirketde bana örneğin ayda 2 gün için sgk yatırdığında sgk sistemi üzerinde çakışma olduğunda bir sorun yaşarmıyım?
  Teşekkürler

  1. Merhaba, bir işyerinde tam zamanlı çalışırken başka bir işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışamazsınız. Ayrıca 30 saatlik süre torba yasası ile kamuda çalışan hekimlere tanınmış bir haktır, uzmanlara böyle bir hak tanınmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu