Menu

İzin kurulu nedir?

Haziran 1, 2015 tarihinde, İş Kanunu kategorisinde yazıldı 1267 kez okundu

İzin kurulu nedir?

İşçi izinlerini düzenlemek için kurulan kuruldur.

Yönetmelik için tıklayınız.

İzin kurulu zorunluluğu

İşçi sayısı yüzden fazla olan işyerlerinde

  • işveren veya işveren vekilini temsilen bir,
  • işçileri temsilen iki kişi

olmak üzere toplam üç kişiden oluşan izin kurulu kurulması gerekmektedir.

Kurula işveren temsilcisi başkanlık eder. Kurulun başkanı dışında kalan işçi üyeleri ve yedekleri işyerinde varsa, işyeri sendika temsilcileri tarafından seçilir. Sendika temsilcileri seçilmemiş işyerinde izin kurulunun işçi üyeleri ve yedekleri, o işyerindeki işçilerin yarıdan bir fazlasının katılacağı bir toplantıda açık oyla seçilir. İzin kurulu başkanı ile üye ve yedekleri işyerinde işveren tarafından ilan edilir.

İzin kurulu, izin kurulu olmayan işyerlerinde işçi-işveren tarafından belirlenen temsilciler veya işveren, işçinin istediği izin kullanma tarihi ile bağlı değildir. Ancak, izin sıra ve nöbetleşmesini göstermek üzere söz konusu kurulca düzenlenecek çizelgeler işçinin talebi ve iş durumu dikkate alınarak hazırlanacaktır. Aynı tarihe rastlayan izin isteklerinde; işyerindeki kıdem ve bir önceki yıl iznini kullandığı tarih dikkate alınarak öncelikler belirlenir.

İş Kanunu gereğince her işveren, işyerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izinlerini gösterir bir kayıt (yıllık izin defteri, izin kartı veya izin pusulası) tutmak zorundadır. Bazı işyerlerinde hem yıllık izin defteri, hem de izin pusulası düzenlenebilmektedir.

Yıllık izin defteri, hem kayıtların düzenli olmasını sağlayarak mükerrer izin kullanılmasını önlemekte, hem de işçilerin işten ayrıldıktan sonra yıllık izin kullanmadıkları gerekçesiyle yıllık izin ücretini talep etmeleri halinde işverenlerin haksız yere izin ücreti ödemelerini önlemektedir. Yıllık izin defterinin herhangi bir makam tarafından (Noter, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü, Hakim vs.) tasdik edilmesi zorunluluğu yoktur.

Ücretsiz yol izni

İşçi yıllık izin isteminde, adını soyadını, varsa sicil numarasını, iznini hangi tarihler arasında kullanmak istediğini ve 4 güne kadar ücretsiz yol izni isteyip istemediğini yazar. Yol izni alanlar bu süreyi kullanmadan işe dönerlerse, işveren bunları anılan sürenin bitiminden önce işe başlatmayabilir.

İzinlerin nasıl kullanılacağı detaylı bilgi için tıklayınız.

 Yorumlar

Yorum Yaparken Lütfen Dikkat Edin:
Küfür, hakaret, şiddet ve reklam içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Çok Okunanlar

Temel Aksoy

İş güvenliği danışmanlığı yaptığım şirketler için Fikirhane sayfasını ziyaret edebilir,
hakkımda daha çok bilgi için Bir Çeşit CV sayfasına göz atabilirsiniz.

Copyright 2011 - Tüm Hakkı Saklıdır. İş güvenliği & Asbest Söküm Uzmanı