İSG Haberleri

‘Kopan Parmak Hastanede Unutuldu” İddiaları

Sağlık Bakanlığı: ”Bazı haberlerde iddia edildiği gibi İnegöl’de bir hastanın kopan parmaklarının acil serviste unutulması gibi bir durum söz konusu değildir.

Sağlık Bakanlığı, İnegöl‘de bir hastanın kopan parmaklarının acil serviste unutulması gibi bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada,  bugün bazı basın yayın organlarında “Kopan parmakları hastanede unutuldu”  başlığıyla haberler yer aldığı hatırlatıldı.

Bakanlığın açıklamada, konuya ilişkin Bursa İl Sağlık Müdürlüğünün hazırladığı şu açıklamaya yer verildi:

“Olay, İnegöl‘de bulunan bir plastik fabrikasında 1 Ocak 2014’te meydana gelmiştir. 16 yaşındaki 1997 doğumlu İ.B., enjeksiyon makinesinde çalıştığı sırada makinenin kapağını açıp kapatırken elini makineye kaptırmıştır. Sol eli hasar gören gencin bir parmağı koparken 3 parmağı da ezilerek hasar görmüştür. Yaralanan işçi fabrikadaki arkadaşlarınca otomobille İnegöl Devlet Hastanesine kopan parmağı olmaksızın getirilmiştir. Burada ilk müdahalesi yapılmış, Genel Cerrahi ve Plastik Cerrahi uzmanlarınca değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda hastanın bir üst merkeze sevk edilmesi gerektiği hasta yakınlarına bildirilmiştir. Hasta yakınları, yetkililerin uyarılarına rağmen hastayı kendi imkanlarıyla özel bir otomobille Bursa‘ya götürmek üzere hareket etmişlerdir. Hastanın Bursa‘ya hareketinden sonra, fabrikadaki arkadaşları tarafından kopan parmak parçaları İnegöl Devlet Hastanesine getirilmiştir.  Kopan parmak parçaları hastanede buzluğa konularak muhafaza edilmiş ve Bursa‘ya hareket eden hasta yakınlarına da telefonla haber verilmiştir. Bunun üzerine geri dönen hasta yakınları buzlukta muhafaza edilen parmak parçaları teslim alarak tekrar hareket etmişlerdir.”

-Vakayla ilgili bir ihbar yok

Dolayısıyla haberlerde iddia edildiği gibi “kopan parmakların acil serviste unutulması” gibi bir durumun söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada, kopan parmak parçalarının hastaneye hasta sevk edildikten sonra getirildiği, hastane tarafından muhafaza edildiği, sonra da hasta yakınlarına teslim edildiği kaydedildi.

Hastanın Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde ameliyat edildiği belirtilen açıklamada, ayrıca 112 Komuta Kontrol Merkezi kayıtları incelendiğinde, vaka ile ilgili 112 hattı üzerinden bir ihbar olmadığının anlaşıldığı bildirildi. – Ankara

Barış Büyükterzi

İş güvenliği uzmanlığına 3 Ocak 2011 tarihinde başladım, halen devam etmekteyim. Bunun yanında asbest söküm uzmanlığı, lpg sorumlu müdürlük ve ilkyardım eğitmenliğim bulunmaktadır. Atölye OSGB, ilkyardım eğitim merkezi ve sağlık laboratuvar şirketlerinin kurucusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu