İş güvenliği

Mali Müşavirler Odasında İş Güvenliği Toplantısı

20.12.2013 Tarihinde Ankara mali müşavirler odasında iş sağlığı ve güvenliği konulu bir seminer düzenlendi. Katıldığım seminerden aklımda kalanları paylaşmak istiyorum.

ÇSGB Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, İsggm Genel Müdürü Kasım Özer ve daha bir çok konuk katıldı.

 

Resimde de görüldüğü üzere epeyce kalabalıktı ilk dakikalar…

Aklımda kalanlara gelirsek eğer;

İlk olarak Bakan Yardımcısı konuşmasını yaptı, daha sonra Ankara Serbest Mali Müşavirler Oda Başkanı konuşma yaptı. Peki ne dedi, beni ve meslektaşlarımı ilgilendiren kısmı şurası, “sayın bakan yardımcımız hazır burada iken bir konu hakkında ricamız olacak, şuanda bulunan iş güvenliği uzmanlarının yetersiz oluşu ve olanlarında mali müşavirler kadar bilgisinin olmayışı yüzünden, yeni çıkacak torba kanununda biz mali müşavirlerin de iş güvenliği uzmanı yolu açılması…” Evet arkadaşlar yanlış duymadınız, bu işe emek veren tüm iş güvenliği uzmanlarına bilgisiz ve yetersiz diye tüm işveren vekillerinin önünde bakan yardımcımıza seslendi.

Her ne kadar arka kısımda bize de mali müşavirlik verilsin diye yırtınsamda sesimi duyan olmadı.

Sayın Genel Müdürüm de çıkıp; “bu uzmanları biz eğittik, sınava tabi tuttuk, sizi bu konularda kim eğitti” bile demedi.

Daha sonra bir uzman arkadaş birde uzman yardımcısı arkadaş sunumlarını yaptılar, daha önce katıldığım seminerdeki sunumlardan daha iyi anlaşılır oldu kesin ama nedense çalışma bakanlığında aman işverenleri korkutmayalım, aman ürkmesinler diye bir tutum aldı başını gidiyor.

Dediğim gibi sunum iyiydi taki… Risk değerlendirmesi, Acil Durum Planı vb. yapılması gerekenler kısmına gelinceye kadar, uzman arkadaşımız bu kısma gelince aman işveren korkmasın tutumuna bağlanarak, risk değerlendirmesi için bunlar çok zor şeyler değil sizler bile yaparsınız hatta çsgb sitesinde rehberler var diye girdi ve Acil durum planı da deprem, sel, doğal afet gibi bu durumlarda yapılacak işlerin bilgilendirmesi basit bir şey diye devam etti.

Ben sormak istedim madem o kadar basitti bizi niye eğitim ve sınava tabi tuttunuz diye ama yırtınmak ile kaldım.

SGK’nın sunumundan hiç bahsetmek dahi istemiyorum, yıl sonu indirimlerimiz başladı diye başlık atsa anca olurdu.

Sorular sormadık mı? 

Kağıda yazılarak soruldu tabi.

Ben neler sordum…

-Kanun ertelenmesi kimlerin işine yarıyor?

Biraz kızarakda olsa İş Güvenliği Uzmanlarının sayısının yetersiz olması yüzünden cevabı geldi.

-50’den az işçi çalıştıran kamu kurumları kanuna ne zaman tabi olmakta?

1 ocak 2014 denildi.

-İş Güvenliği Uzmanlarının işyerinde bir yaptırımı olacak şekilde bir çalışma yapılacak mı?

İş Güvenliği Uzmanları teknik danışmandır ve yaptırımı olamaz denildi ve devam etti iş güvenliği uzmanı alttan gircek üstten çıkacak işvereni ikna edecek.

Ben yine madem öyle ceza yiyen iş güvenliği uzmanları niye var ve İş Güvenliği Uzmanları Görev Yetki Sor. Yönt.’nin hangi maddesinde işvereni ikna edecek yazmakta sorularıyla başbaşa kaldım.

Ve 2 sorumda askıda kaldı. Sgk ile aralarda paslaşıldı.

Son olarak bakanımız talimat vermiş 2014 yılı danışmanlık ve rehberlik yılı olsun demiş. İşyerlerinde cezai bir yaptırım beklemeyin.

Aklımda kalanlar bunlar arkadaşlar bakalım iş güvenliği uzmanlığımız nereye gidecek.

Barış Büyükterzi

İş güvenliği uzmanlığına 3 Ocak 2011 tarihinde başladım, halen devam etmekteyim. Bunun yanında asbest söküm uzmanlığı, lpg sorumlu müdürlük ve ilkyardım eğitmenliğim bulunmaktadır. Atölye OSGB, ilkyardım eğitim merkezi ve sağlık laboratuvar şirketlerinin kurucusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu