İş güvenliği

Memurlarda iş kazalarını artık bildirecek

Önceki çalışmalarda ve memurların 657 ye tabi olmalarından dolayı geçirdikleri kazalar iş kazası sayılmıyordu, fakat iş sağlığı ve güvenliği kanunu tüm çalışanları kapsadığından dolayı memurlarında geçirdikleri kazalar iş kazası sayılıyor ve artık bildirimleri yapılması için sistemi açtılar.

 

Memurların için SGK tarafından iş kazası bildirim paneli açıldı

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince, memurların geçirdiği iş kazası vakaları bunları çalıştıran kamu kurum ve kuruluşlarınca kazayı takip eden 3 iş günü içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmek zorundadır.

Söz konusu bildirimin, (4/1-c) kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan sigortalılar için yapılması amacıyla hazırlanan program,

www.sgk.gov.tr – e-SGK – Kamu-Memur Personelin İş Kazası Meslek Hastalığı Bildirim İşlemleri (https://uyg.sgk.gov.tr/IsKazasiBildirimISV4C/)

adresinde uygulamaya açılmıştır.

 

Yeni yetkilendirilecek personel için yapılacak işlem

(4/1-c) kapsamında sigortalı olanlar için düzenlenen istirahat raporlarına yönelik olarak daha önce görüntüleme yetkisi alan kullanıcılar, mevcut yetkileri ile iş kazası bildirim uygulamasına da erişebilecek olup, ayrıca yetki talep edilmesine ihtiyaç duyulmayacaktır.

Ancak, istirahat raporu görüntüleme yetkisi bulunmayanlar ile farklı bir personel için iş kazası bildirim yetkisi talep edilmesi hâlinde “Yetki Talep Formu” nun doldurularak, sosyal güvenlik il müdürlükleri/sosyal güvenlik merkezlerine yazı ekinde iletilmesi gerekmektedir.

 

Bildirmeyen kamu kurumuna ceza var (Her ne kadar kamu kamuya ceza yazar mı bilemem ama)

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uygulamasında işçilerde olduğu gibi memurların da geçirdiği iş kazalarını ve meslek hastalıklarını 3 iş günü içinde SGK’ya bildirmek zorunludur.

Belirtilen sürede ve şekilde bildirim yapılmaması hâlinde iş yerinde çalışan sayısı ve yapılan işin tehlike-sınıf derecesine göre her bir iş kazası ve meslek hastalığı için 3.875 TL’den 11.475 TL’ye kadar idari para cezası uygulanmaktadır.

 

Barış Büyükterzi

İş güvenliği uzmanlığına 3 Ocak 2011 tarihinde başladım, halen devam etmekteyim. Bunun yanında asbest söküm uzmanlığı, lpg sorumlu müdürlük ve ilkyardım eğitmenliğim bulunmaktadır. Atölye OSGB, ilkyardım eğitim merkezi ve sağlık laboratuvar şirketlerinin kurucusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu