Blog

Meslekte 10.Yılım

İyisi ile kötüsüyle mesleğimde tam 9 yılı geride bıraktım, tam olarak 3 ocak 2011 de şantiye de başladı meslek hayatım severek başladığım hatta tam olarak açılımını dahi bilmediğim iş güvenliğinde dile kolay 9 yıl geride kaldı, aktif çalışma hayatı ile geride kaldı yaşımla orantılı olarak değil (Bizim meslekte bilenler bilir 30 yıldır bu işi yapıyorum diyenimiz çoktur 🙂

Evet dedim ya şantiye de başladı hemde nasıl bir şantiye 1600 işçi ~2900 konut, yaklaşık 15 inşaat teknikeri ve mühendisi arkadaşların olduğu şantiyede tek iş güvenliği uzmanı olarak yer aldım, sadece alt kısımlarda dolaşman 2.5 saat süren bir sahamız vardı. Çok severek başladı yer yer sıkılsam da kavgalarımız olsa da sevmeye devam ettim, teşekkürler şefim diyende çok oldu, yine geldi baretçi diyende…

Şantiye hayatım gülerek, kızarak ve bol resimli olarak devam etti ama girdiğimde hiçbir işçimiz kişisel koruyucu donanım kullanmazken çıkarken hemen her işçimiz kişisel koruyucu donanımını kullanmaktaydı, bende tabi hemen kendimi başarılı saydım 🙂 ama ordaki her arkadaşımın katkısı fazlaydı, şefimizden, mühendisimize, ustamızdan kalfamıza işçimize herkes fazlası ile yardımcı oldu.

 

[symple_box color=”green” fade_in=”false” float=”center” text_align=”left” width=””]Bu yazıyı Okunudunuz mu? Sağlık ve güvenlik risklerini değerlendirmek neden önemlidir?[/symple_box]

 

Zaten iş güvenliği de bu şartlar olursa iyi bir şekilde anlam kazanmaktadır, bir bütün olarak ele alınmalı ve kültür oluşturulmalıdır. Yoksa yüzme bilmezken okyanusta debelenmekten farkı kalmaz.

Şantiye hayatımın sona ermedi ama şantiyenin yanına bir kaç farklı sektör (dökümünde, mobilya atölyesine, tershanesine hastahanesine) ile çok sevdiğim ve üniversite yıllarımın geçtiği Trabzon da devam etti meslek hayatım. Danışmanlık firmasında Trabzon’un büyük şirketlerinde görev almak çok keyifli ve güzeldi ama tabi Karadeniz (Rizeliyim) insanı çalışmak hele ki iş güvenliği uzmanı olarak çalışmak keyfi kadar zordu.

Trabzon da öğrendiklerimle etik anlayışım ve arkadaş sevdam yüzünden Meslek hayatımın başladığı ve şirket hayatımın başlayacağı yer olan Ankara’ya döndüm, yine bir danışmanlık ve eğitim şirketinden çalışmaya başlamışken artık şirket hayatımda başlamış oldu.

Gel zaman git zaman, öyle oldu bu böyleydi derken çeşitli ortaklıkla danışmanlıklar verirken, hedef osgb kurmaktı. O zamanki cümleyle “ulan bir osgb miz olsa ne güzel olurdu?” herhalde en büyük hatalardan biridir bu cümleyi kurmak 🙂 Şartlar değişti ama osgb kuruldu ve adı da işçi çağrışımı yapması, fikir üretiriz dememiz ve demiryolları geçmişi ile Atölye oldu.

Şimdilerde ise Atölye OSGB ve Atölye İlkyardım eğitim merkezi olarak sektörde dik durup işimizi iyi yapmaya çalışarak geçinip gidiyoruz, ben de Atölye kavrulup gidiyorum, mesleğime devam ediyorum ve yanında birkaç meslek daha ediniyorum.

İş güvenliğini seviyorum, inşallah mesleğimde daha uzun yıllar devam edebilirim, tabi şartların iyileşmesi talebim ile…

 

Barış Büyükterzi

İş güvenliği uzmanlığına 3 Ocak 2011 tarihinde başladım, halen devam etmekteyim. Bunun yanında asbest söküm uzmanlığı, lpg sorumlu müdürlük ve ilkyardım eğitmenliğim bulunmaktadır. Atölye OSGB, ilkyardım eğitim merkezi ve sağlık laboratuvar şirketlerinin kurucusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu