Blog

Obezitede avrupa da 1 dünyada 3 sıdayız, neden obeziz acaba??

Yine bir başarımız ile avrupada 1. olduk dünyada 3. nereden mi çıktı –>

Bloomberg Businessweek Türkiye bu haftadaki özel dosyasından

 

Niye obeziz diye şöyle kendimce bir düşündümde;

Hayat kaygılarından olabilir mi?

Sürekli kendimizi sıktığımız ne yapsak acaba dediğimiz için, hep bir yerlere yetişme çabasından mesela istanbuldaki trafikten olabilir mi? Yetişmek için tüm zamanı yolda harcadıktan ve üstüne bir de yorgunluk eklendikten sonra spor aktivelerine zaman kalmamasından olabilir mi?

Stres kaynaklı olabilir mi?

Hemen her şeyi strese çevirebiliriz, paramız yetmedi stres, bugün ne giysem acaba stres, o benim hakkımda ne düşünüyor stres gibi kendimizi yaşamadan başkalarından kaynaklı bir çok stres yaşayabiliyoruz bunlar kaynaklı sürekli tıkınmaya giden bir yol obeziteye yol açar mı?

Yetmeyen ücretlere çalışmak olabilir mi?

Alınan ücretler ile geçinme derdi çeken bir millet olduğumuz aşikar ama lüksü sevende bir milletiz aynı zamanda, peki ücretin yetersiz olduğu durumlar hobilerden vazgeçip tekdüze bir hayat yaşantısından olabilir miyiz?

Doymak için yenilen gıdalar olabilir mi?

Evet doymak için tüketilen gıdalardan olabilir miyiz? Restorana gitseniz protein yüklü gıdaların pahalı olmasından dolayı karbonhidrat ağırlıklı olarak beslenmemiz bize bu sorunu çıkarabilir veya evlerimizde hamuru daha çok tüketmemiz yani doymak için ekmeğe abandığımız. Bu doymak için gıdalar demişken ileride daha başka ne gibi sorunlar açacaktır başımıza onuda merak etmekteyim.

İsmini vermek istemeğim bir restoran zinciri, hani 8 TL den et döner satan bu gıdaların içinde yağ oranının yüksek olduğu söylenmekte, peki kocaman ekmeğiyle doyurduğu için tercih edilen gıda ileride bize damar tıkanıklığında liderliği getirir mi?

Hiç bir şeyi önemsememiz yeterli sesi çıkarmadığımız için olabilir mi?

Gıdalarla ilgili bir çok haber çıkmakta, önlemlerin alınmadan hazırlanmasından tutunda pislikten, gdolarıyla oynanmasından peki bizlerin tepkisi bir günlük Twitter’da  trendtopic olmasından kaynaklanabilir mi?

Ya eğitim eksikliği olabilir mi?

Yeme içme konusunda bilgimiz ne kadar acaba, son kullanma tarihine dikkat ediyor muyuz, hangi mevsimde neler yememiz gerektiğini show haberden hariç biliyor muyuz?

 

Meraklı sorularım işte… Obeziz ama neden?

Barış Büyükterzi

İş güvenliği uzmanlığına 3 Ocak 2011 tarihinde başladım, halen devam etmekteyim. Bunun yanında asbest söküm uzmanlığı, lpg sorumlu müdürlük ve ilkyardım eğitmenliğim bulunmaktadır. Atölye OSGB, ilkyardım eğitim merkezi ve sağlık laboratuvar şirketlerinin kurucusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu