İş güvenliği

OSGB’lerin dikkatine İBYS Eğitim girişleri yıl sonundan önce yapılmalı

OSGB’lerin Dikkatine!

 

6331 Sayılı Kanunun 27 nci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “Bakanlık, bu Kanuna göre yapılacak iş ve işlemlere ait her türlü belge veya bilgiyi, elektronik ve benzeri ortamlar üzerinden isteyebilir, arşivleyebilir, bu ortamlar üzerinden onay, yetki, bilgi ve belge verebilir” hükmü gereğince İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa dayanılarak yürütülen iş ve işlemler hakkında elektronik ortamda bilgi ve belgelerin toplanması Bakanlığımızca yürütülmektedir

İş sağlığı ve güvenliği alanında gerek Bakanlığımıza gerekse ilgili kurumlara sağlanacak karar destek sisteminin ön hazırlığını oluşturan ve mevcut verilerin anlamlandırılması amacıyla İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi kurulmuştur.

Çalışanların eğitimine ilişkin veriler sahadan alınmaya başlanmış olup mevcut durumda  Bakanlığımızca tescil edilen entegratör firmalar aracılığı ile veriler alınmaya başlanmıştır.

2018 yılı içinde ilgili yönetmelik kapsamında verilmiş olan eğitimlerin yıl sonundan önce İBYS üzerinden aktarılması zarureti nedeniyle veri girişlerinin işyerleri tarafından entegratör sistemler üzerinden girilmesi önem arz etmektedir.

Mağduriyet yaşamamanız adına 2018/1 Sayılı Bakanlığımız Dış Genelgesi ile birlikte vermekte olduğunuz hizmetler çerçevesinde üretilen verilerin İBYS üzerinden gönderimi yükümlülüğünüz bulunmaktadır. Görev aldığınız işyerinde vermiş olduğunuz çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin verilerin düzenli olarak elektronik ortamda bildirilmesi adına gerekli çalışmalarınızı tamamlamanızı önemle rica ederiz.

[symple_box color=”green” fade_in=”false” float=”center” text_align=”left” width=””]Duyuru, OSGB Sorumlu müdürü olarak giriş yapıldıktan sonra gözükmektedir. [/symple_box]

Kaynak: https://isgkatip.csgb.gov.tr/

Barış Büyükterzi

İş güvenliği uzmanlığına 3 Ocak 2011 tarihinde başladım, halen devam etmekteyim. Bunun yanında asbest söküm uzmanlığı, lpg sorumlu müdürlük ve ilkyardım eğitmenliğim bulunmaktadır. Atölye OSGB, ilkyardım eğitim merkezi ve sağlık laboratuvar şirketlerinin kurucusuyum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Zamanında böyle bir duyuru yayınlanmış olsa bile, duyuruyu yayınlayanlar teknik altyapıyı tamamlamadan yayınladılar diye duyduk.

    Biz kullandığımız yazılım ile bazı eğitim verilerini yolladık zaman zaman ancak şuan da bile eğitim verileri gönderilemiyor bakanlık tarafındaki servisin çalışmamasından kaynaklı. Yeni servis yapıyorlarmış duyduğumuza göre.

    Dolayısı ile bu duyurunun hükmü yoktur. Çevremde görüyorum herkeste bir telaş var. Bakanlık bize ceza yazar mı diye.

    an itibarı ile çalışmayan bir sistem deki hükmü olmayan bir duyurudan dolayı hayır kimse ceza filan yazmaz yazamaz yazmayacak.

    Duyuruyu yayınlayan ekip şuan görevde değilmiş zaten. Başka bir ekip varmış işin başında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu