Tanıtım Yazısı

Poşet Beyanı Nasıl Yapılır?

[symple_box color=”green” fade_in=”false” float=”center” text_align=”left” width=””]Bu hizmetler ve diğer hizmetlerimiz için bize ulaşabilirsiniz.

Ankara Ofis: 0312 231 4602 veya 0532 374 1026

İstanbul Ofis: 0216 593 31 61 [/symple_box]

 

Bilindiği üzere, Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yürürlüğe girmesiyle, 1/1/2019’dan itibaren kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” 25/12/2018 tarih ve 66745475-145.07-245766 sayılı Olur ile yürürlüğe konuşmuş ardından ülke genelinde başlayan uygulamanın ilk dönemlerinde karşılaşılan hususlar göz önünde bulundurularak 9/1/2019 tarihli ve 66745475-145.07-6267 sayılı sayılı Olur ile “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” yeniden düzenlenmiştir.

İlgili Usul ve Esaslar Madde 8’e göre Satış Noktası Olarak Yükümlülükleriniz arasında,

  1. Bilgi Sistemine kayıt olmak, gerekli beyanları bilgi ve belgeleri ile birlikte bu sisteme yüklemek
  2. Plastik poşet satışı miktarı beyanına istinaden hesaplanacak geri kazanım katılım payı tutarını Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına aktarmak.

Bulunmaktadır.

Bildirimlerin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çalışmaları sürdürülmekte olan Bildirim Sistemi üzerinden her ay için satışı takip eden ayın biri ile on beşi arasında, bilgi sisteminde hesaplanacak geri kazanım katılım payının ise bildirim yapılan ayı takip eden ikinci ayın son gününe kadar yapılması gerekmektedir.

Bu hususta, Ocak ayı içerisinde satışı yapılan poşetlere dair; temin edilen firma bilgisi (yurt içi ve yurt dışı), temin edilen plastik poşetin maliyeti, satılan plastik poşetin adedi ve birim fiyatını içeren beyanların, Bildirim Sistemi kullanıma açıldığında, 15 Şubat 2019 tarihine kadar yapılması, geri kazanım katılım payının ise 30 Nisan 2019 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir.

Bahsi geçen konuların belirtilen zamanda, eksiksiz gerçekleştirilmemesi durumunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, ilgili usul ve esasların Beşinci Bölümünde yer alan maddelere istinaden yaptırımlar uygulanacaktır.

 

2019 yılı için bu yaptırımlar;

  • Bildirim ve bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 18.037 Türk Lirası idarî para cezası verilir.
  • Geri kazanım katılım payını ödemediği tespit edilenlere katılım payı tutarının %20 fazlası idari para cezası olarak verilir.
  • Plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 Türk lirası idari para cezası verilir.

 

Bildirim sisteminin devreye alınmasına istinaden beyanlarınızın zamanında ve eksiksiz yapılması, ödemelerle ilgili bilgilerin tarafınıza zamanında ulaştırılması ile ilgili hususlarda sizlerle çalışmak istediğimizi belirtiriz.

Barış Büyükterzi

İş güvenliği uzmanlığına 3 Ocak 2011 tarihinde başladım, halen devam etmekteyim. Bunun yanında asbest söküm uzmanlığı, lpg sorumlu müdürlük ve ilkyardım eğitmenliğim bulunmaktadır. Atölye OSGB, ilkyardım eğitim merkezi ve sağlık laboratuvar şirketlerinin kurucusuyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu