TMGD

Sağlık Kuruluşlarında TMFB Alma Zorunluluğu

Sağlık Kuruluşlarında TMFB Alma Zorunluluğu, Bakanlık Tarafından…
Ulaştırma Bakanlığı Genelgesi ve Sağlık Kurluşları Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi Alma Zorunluluğu Hakkında

Bilindiği üzere ülkemizin 30/11/2005 tarih ve 5434 sayılı Kanun ile taraf olduğu “Tehlikeli Malların Karayoluyla Uluslararası Taşınmasına İlişkin Avrupa Anlaşması(ADR) çerçevesinde yürürlüğe giren 24/10/2013 tarih ve 28801 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmeliğe uygun olarak tehlikeli malların taşınması gerektiği belirtilmektedir.

Aynı yazıda, söz konusu yönetmeliğin “Yetki Belgesi Sahibi Olma Zorunluluğu” başlıklı 6ncı maddesi 3 üncü fıkrası gereğince bu Yönetmeliğe ve ADR’ ye göre tehlikeli maddelerin karayolu ile taşımacılığı alanında faaliyet gösteren; tehlikeli madde taşımacılığı sürecinde bir takvim yılı içerisinde net elli ton ve üstü miktarlarda işlem yapan; taşıyan, gönderen, dolduran, paketleyen, yükleyen, gönderen, alıcı, boşaltan ve tank-konteyner/taşınabilir tank işletmecileri bahsi geçen faaliyet alanlarından biri veya birden fazlası için Bakanlığa başvurarak Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi (TMFB) almalarının 01.01.2014 itibari ile zorunlu olduğu ifade edilmektedir.Aynı maddenin 2. Fıkrasına göre de sınıf 1 , sınıf 6 ve sınıf 7 kapsamında tehlikeli maddeler iştigal eden işletmeler, herhangi bir işlem miktarına bağlı olmaksızın Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi (TMFB) alma zorundadırlar.

 

Bu bağlamda ;

ADR SINIF 6.2 BULAŞICI MADDELER ile uğraşan;

Yataklı tedavi hizmeti veren Hastane statüsündeki sağlık kuruluşları

Diyaliz merkezleri

Kızılay kan merkezi müdürlükleri

Kan bağışı merkezi müdürlüklerinin

Tehlikeli madde faaliyet belgesi alması gerekmektedir.

İlgili Bakanlık Genelgesi için Tıklayın…

 

Barış Büyükterzi

İş güvenliği uzmanlığına 3 Ocak 2011 tarihinde başladım, halen devam etmekteyim. Bunun yanında asbest söküm uzmanlığı, lpg sorumlu müdürlük ve ilkyardım eğitmenliğim bulunmaktadır. Atölye OSGB, ilkyardım eğitim merkezi ve sağlık laboratuvar şirketlerinin kurucusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu