İş güvenliği

Stresi Yönetmek ve Azaltmak için En İyi İpuçları

Son dönemlerde özellikle iş kazalarında ve meslek hastalığında etkili olan stres önemli bir sorun olmakta, stres etkilerini azaltmak ve stres kaynaklı kazalardan kurtulmak için aşağıdaki adımları uygulamalıyız.

Stres Yönetimi için En İyi 10 İpucu

1) Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin:

Sağlıklı bir diyet yaparsak, düzenli egzersiz yaparsak ve yeterli uyku ve dinlenme elde ettiğimizden emin olursak, vücudumuz meydana gelmesi durumunda stresle daha iyi başa çıkabilir. Durum böyle değilse, bu bir uyarı işareti olabilir, bu yüzden yok saymayın. Bir tür fiziksel aktiviteye girmek, stres nedeniyle vücudunuzda meydana gelen biyokimyasal ve fiziksel değişiklikleri ortadan kaldırarak size yardımcı olabilir. Rahatlama ayrıca vücudunuzun normal sağlıklı durumuna dönmesine yardımcı olur. İyi rahatlama teknikleri arasında nefes egzersizleri, masaj ve çeşitli ücretsiz terapiler yer alır.

2) Baş etme mekanizmaları olarak alkol, nikotin ve kafeinden kaçının:

Uzun vadede, bu hatalı baş etme mekanizmaları sadece soruna katkıda bulunacaktır. Örneğin, alkol bir depresandır ve kafein ve nikotin uyarıcıdır – çok fazladır ve vücut buna stres tepkisi artarak veya hatta kaygı semptomlarına neden olur.

3) Arkadaşlar için zaman bulmak:

Arkadaşlar iş sıkıntılarını hafifletebilir ve olayları farklı bir şekilde görmemize yardımcı olabilir. Arkadaşlarla yaptığımız aktiviteler rahatlamamıza yardımcı olur ve genellikle iyi bir kahkaha alırız. Aynı zamanda stres sırasında sıklıkla tüketilen bağışıklık sistemini de güçlendirir.

4) Zamanınızı daha etkili bir şekilde yönetmeyi öğrenin:

Özellikle stres altındayken önemsiz görevler yapmak için çok zaman harcıyoruz, bu yüzden gününüze öncelik verin ve önce önemli işleri yapın. Önemsiz olanlar bekleyebilir ve çoğu zaman tamamen kaybolurlar, başka şeyler yapmak için size zaman bırakırlar. Ayrıca, hoş olmayan görevleri ertelemeyin – kaçınma büyük strese neden olur. Hoş olmayan görevlere yüksek öncelik verin ve önce bunları yapın.

 

[symple_box color=”green” fade_in=”false” float=”center” text_align=”left” width=””]Stres Bilinci Eğitimi Almak İster misiniz? Bize ulaşabilirsiniz[/symple_box]

5) Dinlenmek ve pilleri şarj etmek için zaman ayırın :

Düzenli olarak 10/15 dakikalık kısa bir mola verirseniz, rahatladığınız zamanı kolayca telafi ederseniz, çalışma sırasında daha etkili bir performans sergileyeceksiniz. Bunun yanında, yılda en az 10-14 sürekli günlük en az bir mola önerilir.

6) Strese neden olan şeyleri öğrenin:

Sizi neyin endişelendirdiğini keşfetmek için zaman ayırın ve azaltmak için düşüncelerinizi ve davranışlarınızı değiştirmeye çalışın. Stres değerlendirmesi, sağlığınız için nedenleri, sonuçları ve gerekli değişiklikleri nasıl yöneteceğinizi, başa çıkabileceğinizi ve yapacağınızı tam olarak anlamanıza yardımcı olabilir.

7) Gereksiz çatışmalardan kaçının:

Çok tartışmacı olmayın. Strese değer mi? Kazan-kazan durumlarını arayın. Her iki tarafın da olumlu bir sonuç alabileceği bir anlaşmazlık için bir çözüm arayın. Sorunun gerçek nedeninin ne olduğunu öğrenin ve bununla ilgilenin.

8) Değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabul edin:

Zor bir durumu değiştirmek her zaman mümkün değildir. Durum böyle ise, şeyleri oldukları gibi kabul edip kabul edin ve üzerinde kontrol sahibi olduğunuz her şeye konsantre olun. Değişimi etkin bir şekilde yönetmek şarttır, aksi takdirde performans düşecektir.

9) Olayları farklı görmeye çalışın, olumlu bir düşünme tarzı geliştirin:

Bir şey sizi ilgilendiriyorsa, onu farklı görmeye çalışın. Orantılı olmadan önce probleminizle birisiyle konuşun. Genellikle, bir arkadaşınızla / iş arkadaşınızla / aile üyenizle konuşmak, işleri farklı ve daha az stresli bir bakış açısıyla görmenize yardımcı olur. İstenilen sonuca ulaşmak ve hasta sağlığı ve / veya tükenmişliği önlemek için profesyonel yardım almanız da gerekebilir.

10) Kendinize karşı nazik olun!

Bazı insanlar stresli durumlarla diğerlerinden daha iyi başa çıkabilmektedir, çünkü esas olarak daha dayanıklıdır. İyi haber şu ki, esneklik öğretilebilir ve tüm bu ipuçları esnekliğinizi artırmanıza yardımcı olacak ve yaşamın bize attığı şeylerle başa çıkmamızı sağlayacaktır.

Barış Büyükterzi

İş güvenliği uzmanlığına 3 Ocak 2011 tarihinde başladım, halen devam etmekteyim. Bunun yanında asbest söküm uzmanlığı, lpg sorumlu müdürlük ve ilkyardım eğitmenliğim bulunmaktadır. Atölye OSGB, ilkyardım eğitim merkezi ve sağlık laboratuvar şirketlerinin kurucusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu