SU3 – İş Güvenliği Uzmanı olduktan sonra ilk ne yapmalıyım?

iş güvenliği

Sıfırdan uzmanlığa yazılarımdan bir yenisi ve en önemlisi uzman olduktan sonra ilk ne yapmalıyız sorusunun cevabıdır.

Öncelikle iş güvenliği uzmanı olduktan sonraki ilk iş iş bulmak olacaktır. Bu sektörün en güzel yanları çalışma alanındaki genişlik, her sektöre hitap edebilmek ve farklı çalışma şekilleridir.

“Farklı çalışma şekilleri derken” biraz açalım

  1. OSGB bünyesinde çalışma
  2. Firma bünyesinde tam zamanlı çalışma
  3. Firmalar bünyelerinde yarı zamanlı çalışma

Bu 3 seçenekte çalışmanız olabilir. Peki nedir bu OSGB derseniz linke tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

[symple_button url=”http://barisbuyukterzi.com/?s=osgb+nedir” color=”red” size=”default” border_radius=”3px” target=”self” rel=”” icon_left=”” icon_right=””]OSGB nedir?[/symple_button]

Firma bünyesinde nasıl tam zamanlı çalışırsınız?

Bu çalışma şeklinin normal çalışmalardan hiç bir farkı bulunmamaktadır. Nasıl ki bir mühendis, bir firmada sürekli olarak çalışmakta sizde o şekilde çalışabilirsiniz. Burada tam zamanlıdan kasıt 195 saat çalışma sürenizin tamamını o işyerinde kullanmanız olarak tanımlanmaktadır.

Peki “Yarı zamanlı firma bünyesinde çalışmak” nasıl olur?

Birden çok işyerlerinde çalışmak istiyorsanız, her çalışmak istediğiniz işyerinde kaç sat üzerinden anlaşma yaptıysanız o kadar saat sizi sigortalı olarak göstererek çalışabilirsiniz. Burada toplam çalışma saatiniz 195 saati geçemez. Bir diğer önemli konu o işyerindeki tam zamanlı çalışan emsal işçiye göre çalışma saatinizin 2/3 ünü geçemezsiniz. (Yani 20 günden fazla bir işyerinde sigortanız yatar ise o işyerinin tam zamanlı çalışanı olursunuz.)

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Kazasız günler.

 
Bu yazı 193 kez okundu.
Smiley face
Barış Büyükterzi
İş güvenliği uzmanlığına 3 Ocak 2011 tarihinde başladım, halen devam etmekteyim. Bunun yanında asbest söküm uzmanlığı, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yapmaktayım.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*