Asbest

Türkiye asbest haritası çıkarıldı

Prof. Dr. Murat Tuncer: Asbestli topraklar nedeniyle gerekirse Büyüktatlar köyünün yeri değiştirilebilir.

AFŞİN – Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine bağlı Büyüktatlar beldesinde asbestli toprağın kansere neden olduğuna ilişkin iddialar üzerine, beldedeki kanser vakalarının incelenmesi için yeni bir çalışma yapacaklarını söyledi.
Türkiye’de her yıl 1 milyon dolayında vatandaşın toprakta bulunan ”asbest ve erionit” denilen kanserojen madde ile karşı karşıya kaldığını belirten Tuncer, şu bilgileri verdi: ”Türkiye’nin asbest problemi, dünyanın birçok yerindeki asbest probleminden biraz farklı. Bizde doğal asbest tehlikesi var. Yani ülkemizin toprağındaki jeolojik özelliklerden kaynaklanan bir şey. Oysa dünyada birçok ülkedeki asbest tehlikesi, asbestten yapılan borular kullanılmasından kaynaklanıyor. Şimdi Türkiye’de jeolog arkadaşlarımız ve çevre kanserojenleri araştırma alt gruplarıyla yapmış olduğumuz çalışmada Türkiye’nin bu tür problemler yaşanan yerlerinin haritasını çıkardık. Afşin-Elbistan bölgesi de haritada yer alıyor. Birçok ilimiz bu haritada bulunuyor. 5-6 tane ilimizin haricinde asbest olmayan ilimiz yok, her yerde asbest bir şekilde var. Bunları incelediğimiz zaman birçok yerde insanların ister istemez asbestle direk karşılaştıkları görülüyor.”
Asbestten kaynaklanan kanser vakalarının ortaya çıkmasında bu bölgelerde yaşayanların hatalı tutumlarının da önemli payı olduğuna dikkati çeken Tuncer, asbestli toprakla evlerin badana edilmesini, bahçe duvarlarının asbestli taşlarla örülmesini sağlık açısından tehdit oluşturan yanlışlar olarak değerlendirdi.

”ASBEST MEZOTELYOMA KANSERİNE NEDEN OLUR” 
Asbestin neden olduğu kanser türünün ”mezotelyoma kanseri” olduğunu belirten Tuncer, ”Asbest sadece mezotelyoma neden olur, bu özel bir kanser türüdür, akciğer kanseri değildir” dedi.
Akciğer kanserinin genellikle sigara kullanımından kaynaklandığına dikkati çeken Tuncer, bütün kanser vakalarının nedeninin asbest olmadığını vurguladı.
Tuncer, Büyüktatlar Belde Belediye Başkanı Ali Bayram Köse’nin ”devlet bizi ölüme terk etti” biçimindeki açıklamasının ardından belde halkının yerleşim yerinin taşınmasını istediğini ifade ederek, gerekli koşulların oluşması durumunda beldenin bir başka yere taşınabileceğini vurguladı.
Yerleşim yerinin tamamen asbestli toprak olması halinde beldenin bir başka yere taşınabileceğini belirten Tuncer, şunları söyledi:
”Tuzköy beldesinin her yeri asbestli idi ve bu yerleşim yeri taşındı. Ama yerleşim yerinin yakınında bir yerde asbest varsa ve vatandaşlar asbesti evlerine oradan getiriyorlarsa önlem almak, o bölgeyi rehabilite etmek gerekir. Vatandaşlar yerleşim yerlerine asbesti kendileri taşımadıkları halde asbestten olumsuz etkileniyorlarsa, yerleşim yerinin bir başka yere taşınması söz konusu olabilir. Bunu ölçümler yaparak anlayabiliriz.
Aynı problem Amerika, İtalya, Sicilya, Afganistan, İran ve pek çok ülkede var. Dünyada insanların asbestle karşılaşmaması için köy taşıyan, belde taşıyan tek ülke Türkiye. Koşullar gerektiriyorsa Büyüktatlar beldesini de bir başka yere seve seve taşırız.”
Tuncer, yaptıkları çalışmaların sonucunun Büyüktatlar beldesindeki asbest sorununun rehabilitasyon çalışmasıyla giderilebileceğini ortaya koyduğunu, ancak yeni çalışmalarının farklı bir sonuç çıkması halinde de gereğini yapmaktan kaçınmayacaklarını vurguladı.
Tuncer, sözlerini şöyle tamamladı:
”Büyüktatlar beldesine çalışma yaptık. Buradaki kanser vakaları diğer yerleşim yerlerindeki kanser vakalarından fazla değil. Ama burada mezotelyoma kanserine ilişkin alınması gereken tedbirler vardır ve biz de bunu gerçekleştirmeye hazırız. Bu konudaki çalışmalarımızı yeniden başlatıyoruz. Biliyoruz, Büyüktatlar beldesinde son 10 yılda asbestin neden olduğu mezotelyoma kanserinden 1 kişi hayatını kaybetti, 3 kişinin de tedavisi devam ediyor.”

AA

Barış Büyükterzi

İş güvenliği uzmanlığına 3 Ocak 2011 tarihinde başladım, halen devam etmekteyim. Bunun yanında asbest söküm uzmanlığı, lpg sorumlu müdürlük ve ilkyardım eğitmenliğim bulunmaktadır. Atölye OSGB, ilkyardım eğitim merkezi ve sağlık laboratuvar şirketlerinin kurucusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu