TMGD

Uluslararası Kimyasal Güvenlik Kartları – ICSC nedir?

Kimyasallarla ilgili önemli güvenlik ve sağlık bilgilerinin açık ve anlaşılabilir bir biçimde sağlanmasını amaçlayan veri kaynaklarıdır. Söz konusu kartların temel amacı, kimyasalların iş yerinde hedef kullanıcı olan işçilerce güvenli kullanımını sağlamaktır.

ICSC projesi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) arasında, Avrupa Komisyonu’nun katılımıyla gerçekleşen ortak bir girişimdir ve işyerinde kimyasallardan kaynaklanan tehlikelerin açık ve anlaşılabilir biçimde basılıp yayımlanmasını hedefleyerek 1980’li yıllarda başlatılmıştır.
Kimyasal Güvenlik Kartlarıyla ilgili yasal bir yaptırım olmamasına karşın, Güvenlik Bilgi Formlarının bir tamamlayıcısı olarak, kimyasalların getirebileceği tehlikelerle ilgili olarak işyerinde çalışanlara yönelik bilgi vermesi amaçlanmaktadır.

Kimyasal Güvenlik Kartları en son bilimsel gelişmeler dikkate alınarak düzenli biçimde güncellenmektedir. ICSCs kimyasalın tanımı, yangın ve patlama bilgisi, ilk yardım önlemleri, etkilenme ve kişisel korunma bilgileri, sınıflandırma ve etiketleme bilgileri, kazayla yayılmaya karşı önlemler, depolama ve ambalajlama bilgileri, fiziksel ve kimyasal özellikleri, mesleki etkilenim sınır değerleri, çevreyle ilgili bilgiler gibi başlıkları içerir.

ICSC veri tabanını ayrıntılı biçimde izlemek isteyenler, ILO’nun web sayfası’ndan yararlanabilir.

Barış Büyükterzi

İş güvenliği uzmanlığına 3 Ocak 2011 tarihinde başladım, halen devam etmekteyim. Bunun yanında asbest söküm uzmanlığı, lpg sorumlu müdürlük ve ilkyardım eğitmenliğim bulunmaktadır. Atölye OSGB, ilkyardım eğitim merkezi ve sağlık laboratuvar şirketlerinin kurucusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu