Home / İş Kanunu / Yemek molası çalışma süresinden sayılır mı?

Yemek molası çalışma süresinden sayılır mı?

Yemek molası çalışma süresinden sayılır mı?

Öncelikle günlük çalışma süresine bakalım, iş kanununda günlük çalışma süresi diye bir madde bulunmamaktadır, onun yerine günlük maksimum çalışma süresi 11 saat olarak belirlenmektedir.

Haftalık çalışma süresi ise 45 saattir.

Ara dinlenmesi işçinin çalışmadan ve dinlenerek geçirdiği süreleri ifade etmektedir. İş Kanununa göre işçiye ara dinlenmesi verilmesi zorunludur.

  • 4 saat ve daha az süren işlerden en az 15 dakika,
  • 4 saatten çok ve 7,5 saate kadar süren işlerde en az 30 dakika
  • 7,5 saatten çok süren işlerde en az 60 dakika ara dinlenmesi verilmesi zorunludur.

 

Yemek molası da bir ara dinlenmesidir ve ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmamaktadır.

Check Also

fesih

İş kanunun 17.maddesi ne anlama gelmektedir?

Öncelikle tabiki her maddeyi bilmemize gerek bulunmadığını belirtmek gerekir. Fesih bildirimlerinde karşımıza çıktığı için 17.maddeyi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir